Всеки десети абитуриент иска да учи в чужбина
Секция: БЪЛГАРИЯ
16 Септември 2015 08:32
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Всеки десети абитуриент иска да учи в чужбина

/КРОСС/Всеки десети абитуриент тази година е изявил желание да продължи образованието и развитието си в чужбина.

Други 8 процента са посочили, че биха последвали примера им в следващите 2-3 години. Това сочи проучване сред завършили средното си образование през този май, съобщи проф. д-р Лалко Дулевски, председател на Икономическия и социален съвет (ИСС), цитиран от "Новинар".

Данните показват, че се забелязва и голям процент на вътрешна миграция. Около 70 на сто от абитуриентите са посочили, че ще напуснат родните си градове, за да потърсят по-добро образование и реализация. 18% от тях се насочват директно към София, където са съсредоточени големите университети и компании.

Това от своя страна обезлюдява цели райони в страната, където остават предимно възрастни и по-малко образовани хора.

"Нашите деца не са емигранти по душа, а са по-скоро гурбетчии. Около 70 на сто от тези, които заминават в чужбина, казват, че имат близки и роднини, при които могат да отидат", посочи проф. Дулевски.

Той добави, че едва 3 на сто от анкетираните са категорични, че не искат да живеят у нас поради много на брой социални и финансови причини. Сред тях са лошите пътища, транспортът, здравеопазването и корупцията в населените места, където живеят.

2/3 пък заявяват, че добре платена работа би ги задържала, въпреки че има много неща, които не не одобряват. 14 на сто признават, че отиват в чужбина в търсене на по-качествено образование. Интересен факт е, че колкото са по-високи успехът на ученика и образователният статус на семейството му, толкова по-ясно е изразено желанието за заминаване в друга страна.

Дулевски посочи още, че от началото на прехода българските емигранти са родили над 200 000 деца в чужбина, които вече се водят чужди граждани и най-вероятно никога няма да дойдат да живеят в България, а ще се развиват в страните, където са отишли родителите им.