ЕП подкрепи плана за разпределянето на бежанците
Секция: СВЯТ
17 Септември 2015 12:16
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
ЕП подкрепи плана за разпределянето на бежанците

/КРОСС/ Депутатите в Европейския парламент (ЕП) призоваха правителствата бързо да приемат допълнителен механизъм за разпределение на 120 хиляди бежанци от Италия, Гърция и Унгария. 372-ма бяха "за" необвързващата резолюция, 124 "против", а 54 се въздържаха. За да влезе в сила юридически, трябва решение на вътрешните министри на 28-те държави, които се събират идния вторник.

Освен задължителни квоти, нужно е още допълнително финансиране от европейския бюджет, за да се уеднаквят условията по настаняването на бежанците в по-бедните държави, коментира пред кореспондента на БНР в Брюксел зам.-председателят на групата на социалистите от Германия депутатът Кнут Флекенщайн:

Голямото мнозинство в парламента бе лесно постигнато, защото 120 хиляди души не е чак толкова голям брой. Само в Мюнхен за последните три седмици дойдоха 74 000 бежанци. Замислете се, че в Йордания всеки четвърти човек е бежанец, а населението на ЕС е над 500 милиона. Тази схема дори и да бъде на доброволни начала все пак ще е някакво начало, защото сега някои държави не желаят изобщо да приемат бежанци. А онези които казват, че приемат само християни, според мен погазват това, което наричаме европейски ценности.

Веднага след гласуването Еврокомисията приветства резултата в подкрепа на нейното предложение и обеща незабавно да започне разселването на бежанци, ако на 22 септември правителствата също одобрят схемата.

Най-влиятелната група на Европейската народна партия не иска пълното отпадане на Дъблинския регламент, каза по-рано в интервю за БНР германският евродепутат Моника Холтмайер. Постоянният квотен механизъм за честно разпределение на бежанци обаче е в интерес на всяка една държава, обясни тя:

Може, например, да се случи друга криза в Източна Европа и милиони хора да дойдат там. Тогава внезапно България, Румъния и Полша могат да поискат помощ от останалите страни от Европейския съюз. Какво би се случило тогава, ако Италия реши да им откаже? Това също няма да е приемливо за нас.

Заседанието на министрите на вътрешните работи показа пълна безпомощност за справяне с бежанския поток с отказа си да приеме предложените от Комисията мерки", заяви Илияна Йотова в пленарна зала на ЕП по време на дебата, предшествал приемането на резолюцията. Тя остро разкритикува и Европейската комисия за неуспеха и да убеди държавите членки да приемат предложените спешни мерки. "Вече шест месеца ЕК е неспособна да намери лостове, за да влияе върху държавите членки да приложат предложените мерки", каза още тя. Евродепутатите дебатираха вчера резултатите от Съвета на ЕС по вътрешни работи и правосъдие, който се проведе в понеделник и трябваше да вземе решение за преместването на 160 000 бежанци от Италия, Гърция и Унгария по предложение на ЕК. Според Илияна Йотова е необходим постоянен механизъм за убежища на мигрантите, който да гарантира както солидарност с бягащите от конфликти, така и сигурност за европейските граждани. "ЕС вече второ денонощие е блокиран не само по външната си граница, но и във вътрешността", каза още българският евродепутат. Тя напомни, че в сряда следобяд стотици бежанци са тръгнали пеша от Истанбул към българо-турската граница. "Унгарската полиция вече използва сълзотворен газ срещу бежанците по границата, докато ние продължаваме да водим едни и същи разговори", допълни Илияна Йотова.

Мария Габриел от Групата на ЕНП обърна внимание на три основни аспекта във връзка с бежанската криза. На първо място припомни, че не трябва да се пренебрегва гарантирането на сигурността на сухопътната граница между България и Турция. В този контекст призова за задълбочаване на сътрудничеството чрез сключване на споразумения извън вече познатия двустранен формат, както и за ратифициране и прилагане на вече сключените споразумения. Освен това тя предложи прилагането на нов иновативен подход в търсенето на общи решения с партньори като ООН, Африканския съюз и страните от Персийския залив.

На следващ ред Мария Габриел заяви, че България няма да постави влизането си в Шенген като условие за приемането на квотния принцип за разпределяне на бежанците, защото присъединяването към Шенгенското споразумение всъщност е условие за гарантиране сигурността на границите на страната и тези на Европа. „Трябва да сме наясно, че е време за хуманност и споделена отговорност", заяви зам.-председателят на Групата на ЕНП

Накрая Мария Габриел наблегна на необходимостта държавите-членки да осъзнаят ключовото значение на политиката за развитие в третите страни на произход и транзит. „Една ефективна политика за развитие ще допринесе за справяне с първоизточника на кризата с бежанците. Нужно е да мислим за сигурността в Европа, но и да предвиждаме проблемите в Африка, които могат да нарушат тази сигурност. Всяка държава-членка трябва да поеме своята отговорност, но и да не забравя първостепенната необходимост от единни действия на европейско равнище за решаване на кризата", заключи Мария Габриел.