Защо са агресивни бежанците?
Секция: Анализи
17 Септември 2015 15:41
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Защо са агресивни бежанците?

/КРОСС/ Има нещо много странно с бежанците, което никак не се покрива с представите ми за бедстващи хора, търсещи спасение от опустошителен глад и зверски кланета. Колкото и да не ми се искаше да подхващам тази тема, напливът от хора, който заплашва да се удесетори в цунами, вече всеки ден ми дава повод да си задавам някои все по-актуални въпроси: Политически ли са тези бежанци, или икономически? Справедливо ли е да се ползват с повече права от хората от бившия социалистически блок, които в годините след падането на Берлинската стена опитваха да търсят бъдеще на Запад?

Нормално ли е така агресивно да проявяват претенциите си? Не е ли по-лесно да се решат проблемите в Сирия, Ирак и Либия, отколкото да се отделят милиарди евро за интегрирането на милионите бегълци? И в крайна сметка дали пък не е вярна конспиративната теза, че всъщност става въпрос за една схема за гигантски внос на ислям на Стария континент?
Колкото и човек да се стреми към хуманна нагласа, това, което се случва на сръбско-унгарската граница, няма как да не предизвика почуда и раздразнителност. Там бяха арестувани 29 мигранти, след като замеряха с камъни и раниха 20 унгарски полицаи. Бежанците се вдигнаха на бунт, подобно на други преди това в Словакия, които се наложи да бъдат усмирявани с водни оръдия и сълзотворен газ.
Колкото и силно въображение да имам, за мен това не са хора, които бягат от глад и насилствена смърт. Бедстващите не се бунтуват, когато са спасени от смърт в открито море. Не предявяват претенции, когато са подслонени във временни центрове, където получават и храна.
Човеците, избягали от война, са доволни на къшей хляб, вода и мирно небе, защото чудовищната ситуация променя рязко ценностната им система. Те биха се чувствали щастливи дори и в България, от която българите бягат. Модерните бежанци обаче не искат не само в Румъния и България, те не искат и в Италия, не харесват Испания, Гърция, Португалия.
Модерните бежанци искат само в Германия, Австрия и Скандинавските страни. Реално те предявяват агресивно претенции към благата на Европа, но без да са участвали в създаването им.
Все едно аз утре да замина за Съединените щати с едномесечна виза и когато тя изтече, да отида пред сградата на Държавния департамент във Вашингтон и да започна да мятам камъни по прозорците, защото не мога да остана повече там. Не е ли това нелепо?
Всяка държава, всеки съюз си има правила и когато си на тази територия, те трябва да се спазват. Дори и когато си равноправен данъкоплатец, каквито тези мигранти определено не са. Вярно, че отношението към бежанците често е унизително - за получаване на статут се чака понякога с години, а условията в много лагери са ужасни. Но при този огромен наплив на хора няма как да е различно.
Има нещо сбъркано при тях не само заради непонятната агресия, с която опитват да налагат желанията си. Всички те са заможни, защото плащат по не по-малко от 5000 евро на човек, за да преодоляват границите към Европа. Истински бедстващите бежанци са в палатковите лагери в Турция и Ливан. Общо 3,5 милиона мъже, жени и деца, които нямат възможност да платят на трафикантите, но не вдигат бунтове, а са доволни, че им е даден подслон.
Сред стотиците хиляди мигранти определено има страшно много, които не бягат в Европа заради социалните помощи, защото са специалисти в ценени по цял свят професии. Вижте само как спънатият от телевизионен оператор сириец в Унгария стана футболен треньор в Испания!
Вероятно има хиляди като него, които ще дадат много на Стария континент. Но квотите за разпределение на мигрантите със сигурност няма да решат проблема, а ще родят десетки нови не само от финансов и социален характер. Неслучайно Словакия, Чехия, Полша и Унгария се обявиха категорично против плановото разселване. А ние, както обикновено, козируваме под команда - отличниците бедняци на Европейския съюз.
Така че колкото по-рано Европа проумее, че трябва бърза намеса за решаването на проблемите в Близкия изток и Африка, толкова по-леки ще бъдат щетите. А мигрантите, които вече стъпиха на Стария континент, нека проумеят, че никой с нищо не им е длъжен и трябва да се съобразяват с правилата, пише Слави Ангелов в анализа си за вестник 24часа.