/КРОСС/ На срещата на ръководството на ПГ на АБВ с председателите на четирите национално представени работодателски организации беше обсъдено предложението на работодателите за разглеждане и приемане от 43 НС на решение за мораториум върху задължителното изкупуване по преференциални цени на електрическа енергия от обекти, въведени в експлоатация след 01.10. 2015 година, както и два проекта на ЗИД на Закона за енергетиката /ЗЕ/ и Закона за енергия от възобновяеми източници /ЗЕВИ/.
От страна на работодателските организации бяха представени данни за дефицита в енергийния сектор и деформациите, натрупани през последните 15 години, като акцентът беше върху двете американски централи - „Контур Глобал Марица изток 3" и „Ей Ес 3С Марица изток 1" и възобновяемите енергийни източници.
В хода на дискусията двете страни констатираха сходство в становищата си по въпросите в енергийния сектор, като от ПГ на АБВ беше изразено мнение, че това са само малка част от натрупаните проблеми и решението идва не чрез частично обсъждане и предлагане на проблеми в ЗЕ и и ЗЕВИ, а в разработване на цялостна енергийна стратегия за отрасъл „Енергетика" - до 2030 година с визия до 2050 година. От ПГ на АБВ беше подчертано, че такъв проект е разработен през 2014 с активното участие на АБВ и се намира в Министерството на енергетиката и предвид идеята за създаване на работна група към Министерския съвет, под ръководството на Томислав Дончев, е желателно такава Стратегия да бъде предложена, приета в МС и 43 НС. Акцент в тази стратегия е състоянието на енергийния сектор, развитието на нови генериращи мощности на база на прогнози за потреблението в страната до 2030 година с преобладаващо използване на местни енергоресурси - въглища и хидропотенциал, развитие на газовия сектор за промишлени и комунални услуги и топлофикацията в страната. От АБВ беше предложено като част от енергийната стратегия да се отдели специално място за развитие на ядрената енергетика. Налице е цялостен разработен проект, приет в АБВ, на визия за развитие на ядрената енергетика в България, на база на половинвековен опит в сектора с произведена над 500 TWH/ тераватчаса/ на стойност повече от 35 млрд лева, като инвестициите са възвърнати между 6 и 8 пъти. България, като една от 38-те страни в света, използваща ядрената енергия за мирни цели, е наложително да разработи такъв проект за визия, който да бъде обсъден между структурите на работодателските организации и Народното събрание.
От страна на работодателските организации беше предложено да се разработи регистър за собствениците на изградените в България възобновяеми енергоизточници с цел тяхната публичност. ПГ на АБВ подкрепя изработването на такъв публичен регистър, като е желателно да се посочи произхода на капиталите за изграждането на тези ВЕИ-та.
АБВ и работодателите постигнаха съгласие да се работи върху пълна либерализация на енергийния пазар и въвеждането на енергийна борса от началото на 2016 година.
Представителите на работодателските организации предложиха мотиви за освобождаване от поста му на сегашния председател на КЕВР, като ръководството на ПГ на АБВ изрази становище, че за първи път от много години регулаторният орган работи като независим и взема решение без намеса на правителството.
От АБВ добавиха, че становището им по всички дискутирани въпроси е формулирано обективно и без никакъв личен интерес.