/КРОСС/Брюксел е готов да изостави идеята си за задължителна разпределителна система за бежанците в ЕС, чрез която трябваше да се преместят 120 000 имигранти от Италия, Гърция и Унгария в останалите държави членки. Ново предложение на Европейската комисия ще бъде доброволна система за прием на търсещи убежище, за която се застъпиха източноевропейските държави, предаде "Ройтерс", цитиран от "Дневник".
Отстъпката е била предвидена, след като на срещата на вътрешните министри на ЕС в понеделник тази седмица не стигнаха до съгласие задължително да приемат имигранти.
Не е ясно дали новият план ще спечели подкрепа от страна на Германия и Франция, понеже доброволното разпределение вероятно ще увеличи тежестта върху тях повече, отколкото при сценария със задължителните квоти.
Европейските представители обаче правят всичко възможно да избегнат втори провал.
"Нашата цел е да съхраним единтвото в Европа", заяви европейските комисар за имиграцията Димитрис Аврамопулос през евродепутатите в Брюксел днес.
Според представители на Еврокомисията: "Задължителната схема вече не е опция", но "важното е, цифрата от 120 000 души да се запази".
Унгария, Словакия, Чехия, Румъния и Полша са основните противници на задължителните квоти. Лидерите на тези държави смятат, че този механизъм ще привлче повече имигранти към Европа. Бившите съветски държави не са приспособени към имиграция в толкова голям мащаб, напомня "Ройтерс".
Финансовите санкции за страните, които не желаят да приемат своя дял от бежанци, също вероятно ще бъде друг възможен компромис.
Предложеният от Жан-Клод Юнкер План предвижда санкции до 0.002% от БВП за страните, които решават да не участват в схемата. Германия предложи пари да бъдат спрени от европейското финансиране за съответните държави членки.
Ако се промени системата за гласуване, за да бъде одобрено решението за квотната система на мнозинство, а не единодушие, това ще бъде "правно постижимо, но контрапродуктивно политически".
"Освен това, ние не искаме да изпращаме хората там, където те не са добре дошли", заявяват от Европейската комисия.