България ще бъде домакин на международна конференция на тема древни цивилизации
Секция: Туризъм
18 Септември 2015 12:57
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
България ще бъде домакин на международна конференция на тема древни цивилизации

/КРОСС/През есента на 2016 г. България ще бъде домакин на двудневна международна конференция на тема древни цивилизации, организирана от Министерството на туризма и Световната организация по туризъм (СОТ). Решението беше взето на среща между министър Николина Ангелкова и гeнералния секретар на СОТ Талеб Рифай по време на 21-вата сесия на Генералната асамблея на организацията, която се проведе от 12 до 17 септември в Меделин, Колумбия. За първи път ще се организира подобен международен форум у нас, чиято цел е да насочи вниманието към световното културно наследство като притегателна сила за туристите в глобален мащаб. За участие в двудневната конференция ще бъдат поканени представители на световноизвестни музеи, водещи учени и университети.

Идеята за организирането на този форум беше посрещната с одобрение от председателя на Националната администрация по туризъм на Китай Ли Дзиндзао и ръководителя на Федералната агенция по туризъм на Руската федерация Олег Сафонов. Двамата бяха единодушни, че България е сред най-старите цивилизации в Европа, за което свидетелстват многобройните артефакти от няколко епохи, открити по българските земи. Министър Ангелкова информира, че изложбата в Лувъра на българското тракийско наследство ни е поставила във фокуса на световната културна общност и е безспорно признание за историческото и духовното богатство на страната ни.
През третия ден от 21-вата Генерална асамблея на СОТ българският министър беше модератор и лектор на заключителната пленарна сесия на тема „Туризъм: насърчаване на приобщаващото развитие на туризма и социалната трансформация".
Министър Ангелкова подчерта, че туризмът е основно средство за социална и икономическа интеграция, като създава поминък дори в най-изолирани региони и подобрява качеството на живот на местните общности. „Приоритет на министерството е развитието на целогодишен туризъм, който би гарантирал социално-икономическата стабилност на страната и би намалил обезлюдяването на отделни региони", заяви тя. За тази и следващата година активно ще се промотират културно-историческите дестинации, които министерството е разработило съвместно с бизнеса и местните управи. Културно-историческият туризъм е определящ за националната маркетингова стратегия на България, подчерта министър Ангелкова, тъй като страната е една от най-старите цивилизации в Европа с 9 материални обекта (7 културни и 2 природни) в Списък на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО.
Николина Ангелкова отбеляза, че сред предизвикателствата в сектора са преодоляването на сезонността в туризма, съобразяване на туристическия продукт с променящото се пазарно търсене и с нуждите на околната среда. „Една от основните цели на Министерството на туризма е да се превърне в "one-stop-shop" за инвеститори - искаме максимално да улесним административните процедури за големите инвеститори и така да ги насърчим в избора на България като подходящо и сигурно място за разгръщане на техните проекти", каза тя. За целта ведомството работи в тясно сътрудничество с бизнеса чрез различни форми на публично-частни партньорства, включване на представители от браншовите организации в Националния съвет по туризъм, разработване на съвместни програми за развитие и подобряване на професионалната подготовка на кадрите.
Тази година за първи път страната ни беше избрана за вицепрезидент на 21-вата сесия на Генералната асамблея на СОТ заедно с Испания. Изборът беше направен на 59-ата среща на Регионалната комисия за Европа на СОТ от 156 държави. Единодушният вот, който получихме на най-мащабното и престижно събитие за туристическия сектор, е голямо признание за страната ни и доказва нарасналия й авторитет сред страните членки.
По време на 21-вата Генерална асамблея на СОТ министърът на туризма Николина Ангелкова се срещна още с министъра на регионалното развитие на Чехия Карла Шлехтова, с председателя на Националната администрация по туризъм на Китай Ли Дзиндзао, с колегата си от Хърватия Дарко Лоренцин, с португалския министър на икономиката Антонио де Лима, с ръководителя на Федералната агенция по туризъм на Руската федерация Олег Сафонов и с други официални лица. В рамките на асамблеята България и Португалия подписаха и Споразумение за сътрудничество в областта на туризма.