/КРОСС/Туристическият комплекс „Акве Калиде" отваря днес врати за посетители. Всеки желаещ ще има възможност да се докосне до тайните му на 18 септември, петък, когато е и официалното представяне на историческия обект.
За реставрирането на археологическия обект „Аква Калиде" край Бургас Министерството на културата осигури чрез дарение 500 000 лева.
Туристите вече могат да посещават реставрираната баня на Сюлейман Великолепни и музейната експозиция, в която са събрани откритите при археологическите проучвания находки, както и да гледат интересния 3D филм, който показва историята на Акве Калиде през вековете.
Официалното откриване на „Акве Калиде" е в 18:00 часа с лекция на доц. Димчо Момчилов - ръководител на археологическите проучвания на уникалния обект, и Милен Николов - директор на РИМ - Бургас. Приветствие ще отправи кметът на Бургас Димитър Николов. На церемонията днес ще присъства и министърът на културата Вежди Рашидов.
3D прожекцията на филма за историята на Акве Калиде представя една вълнуваща виртуална разходка от времената на траките и легендата за Свещения извор на трите нимфи, през римската епоха, кръстоносните походи - до времето на Сюлейман Великолепни. Освен с реставрираната баня на Сюлейман Великолепни и археологическата експозиция, комплексът разполага и с многофункционална сграда, информационен център и кафене. Облагороденото външно пространство ще предлага много възможности за отдих.
Един от приоритетните проекти на община Бургас е проектът за консервация, реставрация и социализация на късноантичната и средновековна крепост Акве Клиде - Термополис.
Приключен е първият етап от проекта, изпълняван по сключено през 2012 г. по време на първия мандат на Вежди Рашидов като министър на културата тристранно споразумение между ,,Доуш Иншаат ве Тиджарет" АД, община Бургас и Министерството на културата, за който Акционерно дружество ,,Доуш Иншаат ве Тиджарет" направи дарение от 500 000 лв. Разработен беше подробен устройствен план, както и концепция за консервация, реставрация, експониране и социализация (арх. Ю. Фърков) и проект за реставрация на банята на Сюлейман Великолепни (арх. К. Пеев).
От 2008 г. до настоящия момент се изпълняват мащабни археологически проучвания на територията на крепостта в района на Бургаските минерални бани. Благодарение на усилията на екипа от археолози на Регионален исторически музей - Бургас, Община Бургас, реставратори и консерватори, през 2015 г. във вече консервираната и реставрирана баня от ХV-ХVІ в. (банята на Сюлейман I Великолепни), е изготвена музейна експозиция, отразяваща историята на древната крепост за периода от ІІ до ХVІІІ в., изготвена е и карта и виртуална обиколка, при която се представя миналото на Акве калиде от І хил. пр. Хр. до най-ново време, като се набляга и на факта, че минералната вода е използвана през различните периоди от траки, елини, римляни, византийци, българи и османци.
По информация от Регионален исторически музей - Бургас, за периода 2008-2015 г. са разкрити част от римската баня, построена през ІІ-ІІІ в.; фрагменти от крепостната стена; отделни сгради от периодите на античността, късната античност и средновековието. Напълно или частично са проучени източната стена на римската баня, три съблекални и два фригидариума - басейни за студена вода. Консервацията и реставрацията на османската баня е извършена едновременно с археологическите проучвания. По отношение на останалите археологически обекти на територията на крепостта - напълно са консервирани, частично реставрирани и експонирани са изцяло проученият югоизточен аподитериум (съблекални) и половината от източната стена на римската баня. Вече приключва и пълното проучване на двата фригидариума (басейни за студена вода), както и на системата от канали, която ги захранва и отводнява. Посочените вече експонирани обекти са в процес на социализация - проектирани са указателни табели, подготвят се и подходите към обектите, като се изчаква приключването на археологическите разкопки за обособяването им. Започнало е и проучване на обособен терен за сградата на музей на Акве калиде, в който ще бъдат инкорпорирани градежи от различните периоди на античността и средновековието. От община Бургас е осигурено финансиране на проектните работи и изпълнението им.