Наемат бежанци на работа в Благоевградско
Секция: БЪЛГАРИЯ
18 Септември 2015 21:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Наемат бежанци на работа в Благоевградско

/КРОСС/ Проявяват ли интерес работодателите към назначаване на бежанци на работа? В Бюрата по труда у нас са регистрирани само 25 души със статут на бежанец. Най-много от тях търсят работа в София. В село Краище край Белица обаче семейство от Сирия вече има подслон, а мъжът дори работи.

Мохамед, съпругата му и три годишното им дете влезли у нас през Свиленград след като платили на каналджия 1200 долара. След тримесечен престой в бежански лагер в столицата, сирийското семейство получило статут и се преместило в Благоевград, където са получили документи за самоличност. Три месеца не намерили работа и се преместили в село Краище. Приятели ги срещнали със семейство Орцеви, които имат хотел и собствен бизнес.

Мохамед Ибрахим: "Дава храна на мене кой готви долу в хотел на мене, на жена ми на децата и работим и плаща пари нормално".

Собствениците на хотела предоставили една от стаите на сирийското семейство, а заради шивашките умения на Мохамед купили машини за изработване на работно облекло.

Али Орцев - бизнесмен в с. Краище: "Видяхме, че те хората освен от подслон имат нужда и от някаква реализацията, защото те не могат само да стоят и да чакат нещо да се случи..."

По националната програма за заетост на лица със статут на бежанци работодателят му плаща по 25 лева на ден. Четирима имигранти е наел и собственик на шивашка фирма в Гоце Делчев. От Агенцията по заетостта казаха ,че за да им се намери работа, бежанците трябва да са регистрирани в Бюрата по труда и да имат документи за професионални умения.

Росен Симеонов, гл. експерт Главна дирекция "Услуги по заетостта":„Правата на лицата, които имат придобит статут на бежанец и хуманитарен статут, се ползват с всичките права, които имат и българските граждани".

Регистрираните 25 души със статут на бежанци са хора с различни професии като инженери, учители и работили в сферата на търговията и услугите, предаде БНТ.