/КРОСС/ Министърът на правосъдието да не председателства Висшия съдебен съвет - такава препоръка е била отправена от делегацията на Венецианската комисия по време на среща с български депутати на 16 септември в София.
Според европейските юристи по-добре било председателят на пленума на ВСС да се избира от парламента с квалифицирано мнозинство, разказва депутатът от АБВ Лъчезар Никифоров пред „Епицентър". Никифоров е член на временната комисия за промени в Конституцията.
Народният представител бил изненадан да разбере, че от срещата с представители на Венецианската комисия няма стенограма. „Изпратихме секретарката на нашата парламентарна група да поиска записа, но получихме отговор, че такъв не е правен", обяснява Никифоров. По време на разговора той усърдно си водел записки, за да може да информира колегите си за становищата на експертите.
Депутатът казва, че чуждестранните юристи препоръчали парламентарната квота за прокурорската колегия да е в равно съотношение със съдийската. (В съдийската колегия НС ще избира само петима души в 13-членния й състав. Промените предвиждат в прокурорската съотношението е 6:6, б.р.) Впрочем, именно политическата квота в държавното обвинение се оказа ябълката на раздора между партньорите във властта. Заради нея от АБВ оттеглиха подкрепата си за промени в Конституцията и обявиха, че няма да застанат зад тях на първо четене, което ще е на 23 септември.
„Решаваме проблемите на съдиите, а убиваме държавното обвинение с блокираща квота", коментира Георги Първанов. Според него се правел опит за политически контрол над прокуратурата. Той обясни, че неговата формация има само едно условие - да бъде намалена парламентарната квота в прокуратурата и ако управляващите поемат подобен ангажимент, АБВ ще даде рамо за промените в основния закон. Без гласовете на тази група поправките едва ли ще съберат необходимите 180 гласа.