Spiegel: САЩ се боят от речта на Путин пред Общото събрание на ООН
Секция: СВЯТ
20 Септември 2015 09:00
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Spiegel: САЩ се боят от речта на Путин пред Общото събрание на ООН

/КРОСС/ Вашингтон се страхува да остане с второстепенна роля, ако Владимир Путин на сесията на Общото събрание на ООН призове да се създаде коалиция за борба срещу “Ислямска държава”. Затова САЩ бързат да поправят диалога с Русия до речта на Путин в Ню Йорк, смята германското списание, цитирано от „Руски дневник“.

В навечерието на речта на президента на Русия Владимир Путин на 70-ата сесия на Общото събрание на ООН, САЩ бързат да вземат инициативата от Москва за разрешаване на сирийския въпрос, пише Der Spiegel.

“Ситуацията в Сирия е толкова безизходна, че Вашингтон преразглежда курса си и стигна дотам, докъдето няколко седмици по-рано беше невъзможно да си представим: да се договаря с Русия на дипломатическо и военно ниво”, пише германското списание, като припомня, че заради украинската криза диалогът с Русия във военната сфера е бил замразен, а по отношение на Сирия, Русия и САЩ първоначално са се придържали към противоположни мнения.

Според изданието неочакваното възстановяване на диалога е заради редица причини. Der Spiegel не изключва, че САЩ се страхуват от речта на Владимир Путин по време на сесията на Общото събрание на ООН в Ню Йорк, на която се очаква президентът на Русия да призове международната общност да създаде широка коалиция за борба с терористичната групировка “Ислямска държава” (ИД).

“Целта на внезапното сътрудничество с Москва, най-вероятно е, за да не отстъпят позицията на Владимир Путин по време на сесията на Общото събрание на ООН”, предполага изданието.

Освен това, отбелязва Der Spiegel, президентът Барак Обама е под силен натиск от страна на противниците в самите Съединени щати. Някои критици твърдят, че Вашингтон не трябва да се меси във вътрешните работи на Сирия, докато други смятат американското участие за твърде повърхностно. Двете страни са единни в това, че плановете на САЩ за нанасяне на въздушни удари по позициите на ИД и обучението на сирийската опозиция – са провал.

Възстановяването на контактите между САЩ и Русия е знак, че САЩ осъзнаха, че войната в Сирия няма да бъде спряна без помощ от Москва, се казва в статията. “Целта на Русия е да принуди САЩ да преговарят. На този фронт Путин се сдоби с успех”, счита ръководителят на Московския Карнеги център Дмитрий Тренин, политически анализатор.

Въпреки това, не е ясно дали след възстановяване на контактите ще последва тясно сътрудничество. Политологът не изключва, че страните просто не искат “напразно да си създават един на друг препятствия в Сирия”.