М. Кунева: Правителството трябва да поиска „гореща точка” в България
Секция: ПОЛИТИКА
20 Септември 2015 11:51
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
М. Кунева: Правителството трябва да поиска „гореща точка” в България

/КРОСС/ Решението за задължителните квоти и за общия европейски отговор за бежанците може да бъде взето и след гласуване на Европейския съвет в сряда, но е добре да бъде постигнато съгласие и всички европейски страни да бъдат убедени, че това е най-доброто решение, заяви вицепремиерът по координация на европейските политики Меглена Кунева в интервю за БНР. Според Кунева гласуването на квотите на ниво държавни лидери е рядък прецедент, тежко политическо решение, което би могло да раздели Европа.

По думите й, настоящата криза с потока от мигранти е най-голямото изпитание за ЕС, по-голямо дори от финансовата криза от 2008 година. Въпреки това намирането на единен отговор на финансовата криза е направило Европа по-силна. Именно затова е необходимо и сега да се търсят общи решения.

Според Кунева част от решението на миграционния проблем е присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство и осигуряването на достъп до пълния информационен масив на Шенген.

Вицепремиерът подчерта ключовата роля на Турция в спирането на бежанския поток към България и Гърция.

Важен елемент от решението на бежанската криза са т. нар. „горещи точки", отбеляза Кунева. „Това са средища, в които бързо се преглежда дали лицата, които кандидатстват за статут на бежанци имат основание за това. Дава им са статут и след това една част от тях, ако идват от сигурни страни, се връщат обратно. Другата част от тях, в зависимост от това дали ще се приеме решение за квоти, предстои да бъдат приети в европейските страни. За да може да има такива горещи точки, страните, в които има най-голям приток на бежанци, а засега това са Гърция и Италия, трябва да поискат това. Унгария се е отказала и не иска такава помощ от ЕС. Тези „горещи точки" се управляват от FRONTEX - граничната служба на Европейския съюз, но има служители на Европол и националните власти. Ние трябва да поискаме да сме „гореща точка". Ако българското правителство не поиска, няма да има такава, защото това е вид помощ. Това е нещо като разпределителен център, за да може бежанците, дошли на територията на европейска държава, да получат по-бързо съответното направление и да не се натоварва само една държава с броя на хората", обясни Меглена Кунева.