/КРОСС/ Работна група на Министерството на здравеопазването подготвя промяна, според която електронното здравно досие ще съдържа информация за дозите облъчвания, съобщи заместник-министърът на здравеопазването д-р Адам Персенски в интервю за „Хоризонт". Промяната се налага, защото вече 10 години не се прилага наредбата за защита на хората при медицинско облъчване, обясни той.
Наредба 30 на Министерство на здравеопазването от 2005 г. не работи в частта всеки от нас да има радиационно-диагностичен паспорт, който да е част от здравноосигурителната книжка, поясни доц. Жана Джунова от Националния център по радиобиология и радиационна защита: „Въпросът е, когато ние прилагаме дадена процедура, лекарят, който я назначава и реализира, винаги да мисли и в термините „радиационна защита". При медицинското облъчване това се постига с обосноваване на всяка процедура, която включва йонизиращи лъчения и чрез оптимизация на самата процедура, а за това има медицински стандарти. В повечето болници се спазват процедурите, но те не са унифицирани за всички болници".
Персенски заяви, че данните за облъчванията на всеки от нас ще бъдат включат в електронното ни здравно досие: „Изготвили сме една работна група, която ще зададе всички начини, по които изследванията, на които са подлагани българските пациенти, да бъдат вписвани в електронен вариант в досието на пациента, така че излишно е създаването на книжка, която 10 години не е могло да бъде създадена".
Опасността идва от това, че на много от нашите пациенти се налагат многократни рентгенови изследвания, а комутативното въздействие на рентгеновите лъчи наистина може да бъде опасно, подчерта д-р Перценски.
Основният проблем на облъчване на населението е главно от диагностични процедури и затова трябва да има контрол колко облъчвания са ни правени през целия живот, посочи доц. Джунова.