Пациенти не искат секцио „по желание”
Секция: Коментари
20 Септември 2015 15:14
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Пациенти не искат секцио „по желание”

/КРОСС/ Възможността бременните жени сами да избират раждане с цезарово сечение не бива да попада в нормативната уредба на дейностите по акушерство и гинекология, настояват пациентски организации „Заедно с теб". Искането им е изпратено с официално писмо до Министерството на здравеопазването по повод появили се предложения свободният избор да бъде част от медицинския стандарт по акушерство и гинекология.

„Не подкрепяме цезаровото сечение „по желание" и то не може да бъде обект на медицински стандарт. Медицинският стандарт е юридически документ, който по същността си не може да дискутира процедури, които не са обосновани медицински", пише в официалното писмо на пациентите.

Истинските им опасения са, че регламентирането на свободния избор може да превърне секциото в сериозен бизнес и дори да застраши здравето на родилките. Отваря се дори възможност за фалшифициране на медицински показания или най-обикновен психологически натиск върху жените, за да се откажат от нормалното раждане и да изберат операция. В своя подкрепа организациите припомнят официалното становище на Българското научно дружество по акушерство и гинекология, според което спазването на медицинските индикации за цезарово сечение е най-сигурният метод за предотвратяване на усложнения при раждането.

„Жената няма медицинската подготовка да прецени рисковете от секцио по желание и имаме притеснението, че е възможно недобросъвестни медици с оглед на бизнес интереси да подтикнат жената към скъпо струващата процедура", предупреждават пациентските организации.

Опасенията им са напълно основателни, защото по закон в България секцио „по желание" не съществува в правния мир, но на практика се прилага напълно успешно като "избор на екип" или директно срещу съответното заплащане. Цената варира между 1 800 и 2 000 лв. в частните клиники (без да се калкулират престоят, упойките и грижите за новороденото), а в държавните излиза между 500 и 900 лв., колкото е тарифата за избор на екип. Операцията се организира сравнително лесно, елиминира напълно „момента на изненадата" при раждането, травмиращите напъни и придружаващата ги болка, затова е лесно да бъде „промотирана" сред бременните жени. Именно липсата на страх и притеснения „продава" услугата на пациентите, а докторите се възползват без угризения, защото всяко планирано раждане като секциото им позволява по-добре да организират работното време и почивката си.

„Избрах секцио по желание, защото...Исках да си видя бебето веднага, исках да не съм уморена, исках да го целуна и да не ме боли нищо поне в този момент, исках да го гледам първите часове и да му се радвам, а не да съм уморена и съсипана от безсъние, чакане и напъни, контракции и незнам си още какво. Исках и на него да му е добре - да не е с деформирана глава, например, или с усложнения, а да го видя веднага с усмивка. Затова си избрах и спинална упойка - не исках да спя, исках да чуя бебето си как изплаква и да чакам с трепет 10-те минути да го извадят. Исках да бъда спокойна и да не ме притискат по никакъв начин да раждам бързо или да напъвам, или да чакам. Исках нещата да станат планово и да имам психическата нагласа за този ден. Да зная, че ставам сутринта и отивам на среща с бебчо", пише Danu-Ani в един от женските форуми, обобщавайки масовата нагласа на бременните, предпочели цезарово сечение.

Според последната статистика обаче, броят на родилките като нея у нас отдавна надхвърля 40% и стряска специалистите, които са наясно с рисковете. Една от най-големите опасности при секцио, например, са тежките кръвоизливи или събирането на кръв в коремната кухина, която няма как да се изхвърли по естествен път от тялото. Това може да доведе до тежко отравяне на целия организъм и за съжаление дори до фатален край. Страничните ефекти от специфичната анестезия обикновено са известни, но много хора не знаят, че при цезарово сечение може да се блокира сърдечната дейност. Установено е също, че раждащите със секцио три пъти по-често изпадат в депресия и поне половината получават усложнения при втората бременност. Много често провокира и стерилитет. Децата им пък по-често страдат от астма, артрит и различни възпаления на червата, посочва Клуб Z.

„Психологическата нагласа на българското общество, че родилката винаги е „с единия крак в гроба" и появата на бебето е съпроводено с много болка, трябва да се промени", е убеждението, с което Кристина Маринова от Сдружение „Естествено" в продължение на години се опитва да популяризира естественото раждане сред младите жени.

Организацията има подкрепата на акушерки, медицински сестри и специалисти, но все още се бори за доверието на бременните и родилките. Затова пациентите настояват за още една важна промяна в практиката - Министерството на здравеопазването да изготви специално информирано съгласие при цезарово сечение, за да са наясно жените с всички ползи и опасности, които крие асистираното раждане.