/КРОСС/"Газпром" е изпратил на Европейската комисия предложения за извънсъдебно уреждане на антимонополното разследване и очаква скоро да ги обсъди с еврокомисарката по въпросите на конкуренцията Маргрет Вестагер, заяви пред журналисти зам.-председателят на руската компания Александър Медведев.
"Изпратихме предложенията си за уреждане на претенциите, които формално са отправени към "Газпром". Скоро ще обсъждаме проблема с госпожа Вестагер с цел да постигнем извънсъдебно споразумение", цитира думите му агенция "Интерфакс".
Според него успоредно ще вървят тези разговори и процесът за уреждане на претенциите към дейността на "Газпром" на европейския пазар.
На 22 април 2015 г. Еврокомисията поиска обяснения от газовия монополист относно установени злоупотреби с доминиращо положение при доставките на гориво на пазарите в Източна Европа. Според заключенията на Брюксел руснаците нарушават антимонополните права на ЕС, като съзнателно разделят газовите пазари в района и така налагат "несправедливи цени" в отделните
държави. Освен това "Газпром" е заподозрян в незаконно обвързване на договорите за доставка на газ с необвързано с тази дейност поемане на ангажименти от купувача за изграждане на газопреносна инфраструктура.
Първият отговор на "Газпром" бе, че строго съблюдава нормите на международното право и националните законодателства на страните, в които работи, а дейността в ЕС съответства на стандарти, използвани и от други производители и вносители на газ.
След преговори с Вестагер през юли Медведев каза, че се надява на "бърз напредък към взаимно приемливо решение".
Друга промяна в дейността на "Газпром", която вероятно предстои, е появата на възможност за сключване на нови договори с разплащане в рубли. На заседанието на съвета на директорите на 28 септември е внесено предложение за такива договори или поне за включване на рублева клауза в контрактите. Според в."Комерсант" минималният дял на плащанията в рубли трябвало да бъде 10%.
Подобна идея се роди след въвеждането на санкции от Запада заради действията на президента Владимир Путин в Украйна, но той самият каза през август миналата година, че това е принцип, към който Москва се стреми, но е сложен за постигане. "Газпром нефт" започна някои доставки за Китай в рубли и юани, но Пекин все пак държи да се плаща в долари.