Конституционните промени на първо четене в НС
Секция: ПОЛИТИКА
23 Септември 2015 08:25
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Конституционните промени на първо четене в НС

/КРОСС/Промените в Конституцията, свързани със съдебната власт, ще бъдат гласувани днес в Народното събрание. За приемането им на първо четене ще са необходими поне 160 гласа. Проектът бе формулиран в края на лятната сесия на парламента.

В ревизирания проект, който беше внесен от 180 народни представители от ГЕРБ, ДПС, Реформаторския блок, БДЦ и трима от АБВ, останаха текстовете, регламентиращи разделянето на Висшия съдебен съвет на две колегии - съдийска и прокурорска, създаването на възможност за внасяне на жалби от Висшия адвокатски съвет до Конституционния съд и засилване на ролята на инспектората на съвета. Промените предвиждат съдийската колегия да има 13 членове - 6 избирани от общото събрание на съдиите и 7 от Народното събрание. Записано е прокурорската колегия да има 12 членове, в това число главният прокурор, 4 членове, избирани от общото събрание на прокурорите, един, избиран от общото събрание на следователите и 6, избирани от Народното събрание. Заседанията на пленарния състав ще се ръководят от министъра на правосъдието. Въвеждат се и нови правомощия на инспектората към Висшия съдебен съвет. Той ще прави проверки за конфликт на интереси на съдии, прокурори и следователи.

Под въпрос остава дали на първо четене в пленарната зала законопроектът с конституционните промени ще събере 180 гласа или по-малко. Съгласно приетите правила на първо четене промените в конституцията ще бъдат гласувани по принцип изцяло, те ще смятат за приети, ако за тях гласуват три-четвърти от народните представители или минимум 180 депутати. Срокът тогава между първо и второ четене ще е кратък, дори в рамките на две седмици. Ако това не стане, но все пак гласулавите са 160, то предложенията между първо и второ четене ще се правят минимум след два месеца.

Имаме сигурни 160 гласа за конституционните промени, които са и минимално необходимите, за да продължи процеса, заяви правосъдният министър Христо Иванов, цитиран от БГНЕС.

"Но въпросът е да получим 180 гласа, които ще осигурят бързо протичане на процеса с оглед да имаме резултат преди януарския доклад", подчерта в същото време Иванов.

Същевременно премиерът Бойко Борисов изрази надежда кабинетът да събере 180 гласа за промени в Конституцията.

Според Борисов 180 гласа на народни представители не са сакрално число, но дават възможност за това, за което има съгласие да тръгне по бързата писта.

„Дойдохме с министър Иванов да помолим всички политически партии и депутати да го подкрепят, защото тази промяна е важна", заяви премиерът.

Неговото мнение е, че приемането на промените биха били добър знак за партньорите в Брюксел. "Надявам се днес да съберем тези гласове. С министър Иванов още веднъж обяснихме какво целим", каза още Борисов.