/КРОСС/В Румъния се организира референдум срещу изграждането на нова мощност на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Неправителствени организации в румънския град Крайова са събрали над 13 000 подписа срещу намерението на България да се построи нов реактор. Най-вероятно на 15 ноември ще бъде организиран референдум по въпроса. На него румънците трябва да отговорят с "да" или "не" на питането "Дали са съгласни с осъществяването на проект за нови мощности в Козлодуй, България, тъй като община Крайова влиза в рисковата зона от ядрен инцидент".
Плановете на българските власти предвиждат изграждането на нов реактор. Той ще се намира на 3,7 км от границата ни с Румъния, а жителите на област Олтения в северната ни съседка са против проекта.
Идеята за изграждане на 7 блок на българската ядрена централа започна възникна в края на 2013 г. след посещението на тогавашния министър на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев в САЩ. Тогава беше взето решение България да построи един реактор по технологията АР-1000 на американския гигант Уестингхаус на площадката в Козлодуй. Неговото изграждане ще ни позволи и занапред да останем в клуба на държавите, развиващи ядрената енергетика за мирни цели.
Предлаганият проект е не само един от най-модерните, но също така ще създаде хиляди нови работни места в България и ще произвежда енергия по екологично чист начин и то при сравнително ниска цена.
Планира се реакторът АР-1000 да влезе в експлоатация до 2023 г. Като базова мощност с нулеви въглеродни емисии, блокът ще отговаря на изискванията на българското и на европейското законодателство за конкурентоспособна и нисковъглеродна енергия за следващите 60 години.