/КРОСС/ Макар и сега Движението за права и свободи да даде всичките си гласове "за" проекта, то няма да го подкрепи на второ четене, ако не отпадне сегашният вариант на квотно разпределение в прокурорската колегия във ВСС. Това стана ясно от изказването на лидера на ДПС Лютви Местан от парламентарната трибуна по време на дебатите за приемането на измененията в Конституцията на първо четене.
Лидерът на Движението поиска свикване на Велико народно събрание и преместване на прокуратурата и следствието в изпълнителната власт.
ВНС да се свика и после да се саморазпусне, заличавайки завинаги този формат и прехвърляйки правомощията му към обикновеното Народно събрание.
В съдебната власт се включват не само съдът, но и прокуратурата, и следствието, подчерта Местан. Нито една промяна в Конституцията не може да противостои на принципа за независима съдебна власт, допълни той.
В сегашната ситуация разпределението във ВСС е 11 членове от политическата квота и 14 от магистратската, т.е. има превес на магистратската квота, защото това повелява - съдебната власт да бъде независима. В проекта, по отношение на квотата на съдиите, принципът с спазен (8:5), но при прокурорската квота - не (6:6). Дали това не е нарушение на принципа на независимостта на съдебната власт? - Според нас, да. - заяви Лютви Местан.
Движението за права и с вободи няма да подкрепи това квотно разпределение при прокурорската колегия, защото и двете страни не помръдват от позицията си, обясни Местан.
Той предложи още един вариант, зад който ДПС застава: Прокуратурата и следствието да бъдат ситуирани в изпълнителната власт.
Ако идеите за реформа в съдебната власт са отвъд ограниченията в Конституцията, бъдете доблестни и свикайте ВНС. Тогава ще видите цялата реформаторска мощ на ДПС, каза ридерът на Движението.