/КРОСС/ Министерският съвет одобри проект на закон за електронната идентификация и предлага на Народното събрание да го приеме. С него се уреждат обществените отношения, свързани с електронната идентификация на физическите лица, която представлява процес на използване на данни в електронна форма, представящи по уникален начин съответното лице.
В законопроекта са определени правомощията, функциите, задълженията и отговорностите на всички участници при издаването и управлението на електронна идентичност на физическите лица и на електронната идентификация.
Една от най-важните цели на законопроекта е постигане на по-висока степен на ефективност на електронното управление, ориентирано към гражданите и бизнеса. Чрез въвеждането на електронна идентификация, като средство за стимулиране на цифровата икономика, се очаква да бъдат спестени десетки милиона лева годишно на бюджета до 2020 година.
В резултат от приемането на законопроекта ще се изпълни един от приоритетите на правителството - въвеждането на електронното управление като основна платформа за модернизация на държавата, ключов фактор и важно условие за изпълнението на секторните реформи. Създават се условия за развитието на единния цифров пазар с помощта на иновативни и сигурни технологични решения, както и предпоставки за бъдещо развитие на цифровата инфраструктура за подобряване на качеството на публичните услуги. Това ще облекчи трансграничния достъп на бизнеса и гражданите в рамките на ЕС, а в перспектива - и с водещи страни в областта на електронното управление, намиращи се извън Европа.
Законопроектът и мотивите към него са публикувани за публично обсъждане в портала за обществени консултации Strategy.bg.