/КРОСС/ Министерството на икономиката: Няма как да изнасяме оръжие за Норвегия и Хонолулу
„За МВнР става все по-обезпокоителен профилът на България като износител на оръжейна и специална продукция за определени държави", заяви първият секретар в отдел „Контрол на въоръженията и неразпространение" в МВнР Ивайло Киров на заседание на икономическата комисия в НС, цитиран от БГНЕС.
Киров направи допълнителни бележки от името на ведомството, изразени вече в писмо на министър Даниел Митов до министър Божидар Лукарски, към доклада на Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжията за масово унищожение към министъра на икономиката за изпълнението на Закона за експортния контрол на продукти, свързани с отбраната, и на изделия и технологии с двойна употреба за 2014 година.
Киров открои два важни аспекта. Първият - за профила на България като износител за определени държави. Според данните от 2014 г. с най-голям дял в стойности, разрешения и износ на отбранителни продукти са Ирак - за над 164 млн.евро, Египет - за над 51 млн. евро, Либия - за над 12 млн. евро, Ангола - за 97 млн. евро, Нигерия- за над 100 млн. евро, Уганда - за над 12 млн.евро, Азербайджан, Казахстан, Саудитска Арабия. „Ние считаме, че това са обезпокоителни тенденции - страната ни да бъде сред основните доставчици за дискусионни дестинации, за които голяма част от страните от ЕС прилагат политика на откази и въздържане", подчерта Ивайло Киров.
Няма как да изнасяме оръжие за Норвегия и Хонолулу, каза в отговор председателят на комисията по икономическа политика и зам.-икономическия министър Любен Петров. Според него държавите, за които изнасяме, са традиционни пазари.
Христо Атанасов, секретар на Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжията за масово унищожение, съобщи, че през 2014 г. комисията е издала 506 разрешения за износ и трансфер на продукти, свързани с отбраната от територията на България на стойност 827 млн. евро, реализиран износ на продукти, свързани с отбраната, на обща стойност 403,638 млн. евро. За внос и трансфер на продукти, свързани с отбраната, са издадени 399 разрешения на стойност 306 млн. евро. Общата стойност на реализирания внос и трансфер е 57,027 млн. евро. За миналата година са издадени 42 разрешения за транзит и превоз на продукти, свързани с отбраната през територията на България. За същия период междуведомствената комисия е издала седем разрешения за брокерски сделки за продукти, свързани с отбраната. През 2014 г. по издадени 20 разрешения за износ и трансфер на изделия и технологии с двойна употреба и по генералните разрешения за износ е реализиран износ на стойност 5,839 млн.евро, с издадени 15 разрешения за внос на стойност 80,120 млн. евро, по които е извършена реализация на стойност близо 70 млн. евро.