Татяна Дончева: За местния вот събираме “Отбора на квартала”
Секция: Интервюта
24 Септември 2015 10:14
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Татяна Дончева: За местния вот събираме “Отбора на квартала”

/КРОСС/ Татяна Дончева е председател на "Движение 21"

- Г-жо Дончева, "Движение 21" беше една от изненадите на парламентарните избори, с каква готовност тръгвате за местните и към какъв резултат се целите?

- "Движение 21" ще има самостоятелни листи за общински съветници в 84 общини. Издигаме 25 свои кандидати за кметове на общини и над 100 селски кметове. В 6 общини ще участваме в коалиции.

Това, към което сме се стремили, е максималното самостоятелно участие. Това означава битка за идентичност, реално налагане на територията на цялата страна и за реално преброяване.

Целта ни на тези избори е да увеличим гласовете в пъти в сравнение с резултатите на парламентарните. И практически да обясним на всички, които гледат социологически изследвания, какво е влиянието на партията. Убедена съм, че ще имаме кметове на няколко места, на много места съветници и селски кметове. Това ще ни даде възможност за следващи избори да разширим влиянието си и в селата, и в малките общини.

- Кои са остриетата ви?

- Ще имаме свои кандидати в Сливен, Силистра, Кюстендил и Дупница. Ще се борим за победа със свои кандидати и в Ботевград, Своге, Струмяни, Поморие, Гулянци и Долна Митрополия, Асеновград, Първомай, Алфатар, Твърдица, Чепеларе, Батак, Бойчиновци, Лом и др.

- В Лом кандидатът ви за кмет е бивш депутат от ГЕРБ. В кои други общини сте привлекли хора от други партии?

- В Чепеларе кандидатът ни Николай Иванов, листата за съветници и структурата ни там са също от бивши среди на ГЕРБ.

Предизвикателство е да посегнеш към структури на ГЕРБ, за да им покажеш, че нещата могат да стават по друг начин. Във Видин част от кадрите ни също са от ГЕРБ. Там участваме в коалиция с ВМРО и "Екогласност". И битката също ще бъде много интересна, защото ГЕРБ има лоша слава с досегашното си представяне в Общинския съвет, а БСП е в доста разпаднато състояние. Ние издигаме една много атрактивна дама Росица Кирова, силно казано бивш герберски кадър, защото тя е активна и има бизнес и е с нагласа към решаване на обществени проблеми. В Две могили, Русенско, кандидат ни е досегашният кмет, който на предишните избори бе от БСП.

Знаете, че имам слабост към кадрите на НДСВ и от такива среди са нашите хора в Сопот и в Каварна. В Каварна играем с НДСВ в коалиция в подкрепа на бившата царска депутатка Мима Василева.

- С БСП, АБВ, Реформаторския блок и ГЕРБ имате ли някъде коалиции?

- С БСП и ГЕРБ - не. С АБВ участваме на едно място, а с реформаторите бяхме договорили Разград, но в последния ден те отказаха да влизат в коалиция. С ДПС и Бареков също нямаме и това беше изричното условие.

- Избрахте нетрадиционен подход за редене на листите си за съветници - с участието на гражданското общество. Защо и как това ще повлияе на партийната дисциплина след изборите?

- Избрахме този подход за Габрово и мисля, че сме успели. Направихме листата там със 7 неправителствени организации с опит в участието в местните избори като гражданска коалиция "За Габрово". Селекционерите бяха от гражданското общество и се получи добре. Разбира се, има съмнения в много хора, че това е невъзможно и централата ще започне да се разпорежда за какво да се натискат кметът и съветът, за обществени поръчки или друго. Ние такива неща няма да правим, нека го кажа ясно. Искаме да дадем по-голяма сила на гражданското общество, но и по-голяма централизираност и целенасоченост в исканията, повече практичност и мисъл в това да не се правят програми с много обещания, малко на брой, но реално изпълними и организирани инициативи.

- Но имате подобна листа само в Габрово, защо?

- Имахме голямо желание за Пловдив, но не се получи. "Милиционерската машина" сработи там.

- Какво имате предвид - компромати, натиск ли?

- Всичко - натиск, отказват хора, случват им се определени неща.

- Кой я пуска тази милиционерска машина срещу вас? ГЕРБ ли?

- Тя не е само срещу нас. Това е една милиционерска машина, която повече я контролира ГЕРБ или хората зад ГЕРБ. Даже не знам дали всички в ГЕРБ си дават сметка за това. Но там като че ли тази машина пасва на манталитета. Във фикс-идея е изведено да се спечелят изборите. С какви средства и срещу какви хора няма никакво значение.

- Като говорите за натиск - преди десетина дни много се гордеехте с младия си кандидат за кмет в Бургас, но след регистрацията си в ОИК той изненадващо се е оттеглил. Това ли е причината?

- Кандидатът ни в Бургас се оттегли сам и без да уведомява никого, давайки ми много смешни причини. Беше се оставил обаче в листата за съветници и го помолих да се оттегли и от нея.

- Защо нямате кандидати за кметове за големите градове - София, Варна, Велико Търново?

- В София имаме 24 районни кметове, което е едно много добро и силно постижение. За да играеш равностойно в софийската надпревара, а не просто да отбележиш участие на олимпийски принцип, трябваше да участваме или аз, или Стоян Александров на този етап. Ние сме били най-успешните кандидати на левицата навремето и не бихме били лоши номинации. Но въпросът е да се налагат повече и млади хора и да не се хаби ресурсът на партията ненужно в едно състезание. Формация като нашата не може от първия път да извади веднага много конкуретни хора. Първо, кадровият ресурс в градовете не е неограничен. И за да се впусне човек в кметска надпревара, трябва да има увереност, че има реални шансове да спечели.

- Какви са основните ви послания за кампанията?

- Искаме тази кампания да ни представи като "Отбора на квартала". Това е отбор от хора, които имат отношение към нуждите на квартала и могат да организират тяхното решаване и изпълнение.

Иначе за всяка община ще има акценти, които ще се определят от хората в съответната ни листа. Това, което искаме от тях, е да не се впускат в многословие, а да избират няколко акцента, които са практични и важни. Да не се говорят празни приказки, а да бъдат реални предложения за реалните нужди на хората. Не искаме да налагаме универсални послания, защото такива няма.

- Кой ще е основният ви опонент на тези избори?

- Няма друг опонент, освен статуквото. Навсякъде то работи доста кооперативно. Дори между парламентарно представените партии, независимо дали са в опозиция, или в управлението. Има общини, които са практически феодални и кметовете могат да сменят лодките както си искат, защото са овладели всички местни ресурси. Феодализацията винаги има пряка връзка с корупцията. И вместо да обясняваме как се борим с корупцията, увеличавайки щата на МВР и броя на затворите, ми се струва много по-нормално да въведем мандатност на кметовете.

Два мандата на кмета са абсолютно достатъчно - да се наложиш по време на първия и да работиш за втория, без да се завиват едни свински черва клиентелисти. Иначе оправия няма. Иначе в цялата местна власт има само схеми, които се дирижират от София. Външни фирми от една община отиват да работят в друга, а кой на кого какви пари отчислява, се говори само под сурдинка. Местният бизнес е силно недоволен, смята, че е силно ощетен. Почти не намерих град, където местният строителен бизнес, който е най-естественият изпълнител на малки обществени поръчки, да е доволен от това, което се случва.

- Ще участвате ли и в агитацията за референдума?

- Регистрирали сме се за участие в референдума и ще агитираме хората да подкрепят електронното гласуване. Поначало ние сме "за" задължително гласуване, защото то дава възможност да бъдат редуцирани корпоративни, етнически и прочее претенции до истинското им влияние и да бъде редуциран до несъществен купеният и корпоративен вот. Задължителното гласуване е ефективен лост срещу тези явления, с които толкова години не можем да се преборим. А електронното гласуване трябва да е важен фактор за задължителното, защото ще го улесни.