/КРОСС/Според вицепремиера Меглена Кунева вариантът с откриването на регистрационен център за бежанци е възможен само ако страната го поиска, в случай че напливът на бежанци е в размер, при който не може сама да се справи. Такава опция съществува за всяка държава. Но засега картината у нас не е такава, смята тя.
До момента има два такива центъра в Пирея (Гърция) и Катания (Италия), които са създадени да приемат стотиците хиляди бежанци.
Вицепремиерът увери, че ситуацията в Турция с бежанците се следи ежечасно и сме в изключително добра връзка с турските дипломати и с турските власти. Това е и по отношение на служби като ДАНС и като Министерство на вътрешните работи и на най-високо ниво, на ниво ръководители на държавата, отбеляза тя.
Тя обясни, че е изграден и един тристранен граничен пункт между Гърция, Турция и България и страните са в много добра връзка.
Турция направи възможното, за да може да предпази бреговете на Гърция да няма още по-голям натиск от това което Гърция без съмнение изпитва от нелегалните мигранти, но те да не се прехвърлят от Турция, да не търсят достъп до Гърция и от там до Европейския съюз, каза още вицепремиерът.
По думите й въпросът за зона на безопасност в страна на конфликт не се обсъжда за първи път. Това се е случвало и в друго време и предложено от други страни. Обсъждала се е подобна идея, но тя в момента не намира подкрепа, както видяхме и вчера след изказването на президента Туск. На този етап тя е в приоритетите, така че ситуацията ще се следи и ние сме готови във всеки един момент да направим предложения, които да стабилизират Европа по отношение на миграцията и разбира се е да запазим сигурността в България, добави вицепремиерът. „Аз мога само да кажа, че много съжалявам, че през юни не направихме пробив с приемането на България в Шенген, защото охраната на шенгенските граници е изключително важна за нас. Надявам се, че в този момент страните ще бъдат на висотата на положението и наистина България ще бъде третирана като шенгенска страна" каза още Меглена Кунева.