ЕК: "Горещите точки" са екипи за подкрепа, а не центрове за подслоняване
Секция: СВЯТ
24 Септември 2015 14:07
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
ЕК: "Горещите точки" са екипи за подкрепа, а не центрове за подслоняване

/КРОСС/"Горещите точки", които засега Европейската комисия възнамерява да разкрие в Италия и Гърция за справяне с мигрантските потоци, не са центрове за задържане или подслоняване, а екипи за подкрепа, съставени от европейски институции. Те работят по миграционните въпроси и граничния контрол. Това поясни говорителят на ЕК Наташа Берто.

„Предлагаме в съответните държави на ЕС, където ще има такива "точки", да бъдат изпратени екипи, които да работят в сътрудничество с властите на съответната държава. Страните следва да имат отделни центрове за прием на мигранти", каза Берто, цитирана от Нова телевизия.

Тя допълни, че сред идващите в ЕС има хора, които подлежат на получаването на убежище, и други, които трябва да бъдат върнати там, откъдето са дошли.

"Горещите точки" ще обработват информацията за подлежащите на разселване в ЕС 160 хиляди мигранти по квотната система на ЕК. Екипите ще окажат незабавна помощ в най-критичната точка по веригата - местата, където поради големия брой пристигащи, най-засегнатите държави в ЕС срещат затруднения в ефективното управление.

Служители и национални експерти от другите държави от ЕС, командировани от Фронтекс, Европейската служба за подкрепа в областта на убежището и Европол, ще помогнат за установяването на самоличността, проверката и регистрирането на мигрантите при влизането им в Общността. Те ще работят и по подготовката и организирането на операции за експулсиране на онези, които нямат право да останат в ЕС.

До края на седмицата държавите в ЕС би трябвало да създадат мрежа от служители за връзка за всички заинтересовани местни и национални държавни агенции, така че първите решения за разселването на 66 хиляди мигранти да могат да бъдат изпълнени бързо, гласи становище на ЕК.