От 1 октомври в пет съдилища ще заработят специализирани съдебни състави за деца
Секция: БЪЛГАРИЯ
24 Септември 2015 16:22
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
От 1 октомври в пет съдилища ще заработят специализирани съдебни състави за деца

/КРОСС/ Специализирани съдебни състави ще разглеждат делата с участие на деца от 1 октомври т. г. в пет пилотни съдилища - окръжните съдилища във Варна и Пловдив и районните съдилища във Варна, Пловдив и Козлодуй. Това съобщи днес заместник-министърът на правосъдието Вергиния Мичева-Русева при откриване на обществената кампания „Детство без решетки", организирана от Български хелзинкски комитет, Националната мрежа за деца и Института по социални дейности и практики. Идеята за специализирани състави е залегнала в проекта на закон за детското правосъдие, върху който интензивно работи Министерството на правосъдието.

„Въвеждането на възстановителното правосъдие, медиацията и семейно-груповите конференции, като метод за превъзпитание и подкрепа за деца в конфликт със закона, закриване на социално-педагогическите интернати и реформа във възпитателните училища интернати, са само част от темите в проектозакона, каза зам.-министър Мичева-Русева.

Амбицията на Министерството на правосъдието е до края на ноември да приключи с изчистването на текстовете на законопроекта и да го подложи на широко обществено обсъждане, обясни тя.
Една от основните идеи, заложени в проекта, е регламентиране на механизми за оказване на помощ и превъзпитание на непълнолетните извършители на престъпление, налагане на лишаване от свобода само в извънредни случаи, максимално кратки срокове за задържане под стража и специална грижа към деца, пострадали от престъпления.

„Предвиждаме само специализирани съдебни състави, прокурори полицейски служители и социални работници да разглеждат делата с участие на деца. За това е необходимо първоначално и поддържащо обучение на магистратите и експертите, ангажирани в това", заяви г-жа Мичева-Русева. Тя допълни, че МП вече е провело два обучителни модула за магистрати от петте пилотни съдилища в страната, благодарение на българо-швейцарския проект „Укрепване на правния и институционалния капацитет на съдебната система в сферата на младежкото правосъдие". Специалните състави ще заработят от 1 октомври в тези пет съдилища.

Кампанията „Детство без решетки" цели да подкрепи реформата в областта на детското правосъдие, да насърчи адекватен обществен дебат по темата за повишаване на осведомеността на обществото по проблемите на децата в конфликт със закона, заяви Светла Баева, директор на програмата кампания и комуникация на БХК. В рамките на кампанията е внесено отворено писмо в Министерския съвет и в Народното събрание с искане да бъде отменен остарелият Закон за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните и да бъде приет нов, специален Закон за детско правосъдие, който да отговаря на международните стандарти.