Ангел Бончев с филм за града с най-много църкви в България - Асеновград
Секция: БЪЛГАРИЯ
24 Септември 2015 16:52
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Ангел Бончев с филм за града с най-много църкви в България - Асеновград

/КРОСС/Филмът "Светият град- Асеновград" за духовността запазена в Асеновград през вековете разказва журналистът Ангел Бончев, водещ на новините на ТВ Европа. Идеята е да се представи на широката аудитория една съществена част от малкия град, спечелил приза за 2014-а година "Най-красив град на България". Асеновград е не само красив, той е и много духовен, именно заради огромната концентрация на православни храмове- 17 църкви, над 60 параклиса и 5 големи манастира около града. И всички тези храмове са за 50 хилядното население. Интересното е, че във филма вземат участие почти всички свещеници, жители имали лични преживявания с дадена църква или параклис, както и хора преживели чудеса след молитва пред някоя от чудотворните икони в града. Представят се част от уникалните обичаи на Асеновград, литийното шествие на празника Преполовение, който тук се отбелязва най- тържествено за разлика от останалата част от България. Ще бъдат представени в подробности уникалността на храмовете, които през годините доказано са помагали на избавили се от тежки заболявания. Автентичният разказ на изцелени хора също ще е съществена част от филма. В него са включени и малко известни факти като блажената смърт на свети Паисий Хилендарски. Паметникът защитен от Организацията на обединените нации за образование, наука и култура, ЮНЕСКО , гордостта на Асеновград - църквата Света Богородица Петричка, разбира се, е неразривна част от образа на лентата. До момента няма по-пълен и по- детайлен разказ за духовната страна на града, който е разположен в полите на Родопа планина и в началото на тракийската низина. А що се отнася до визията на филма: кристална картина с дрон-камера с най- високо качество , full HD картина, 16:9. Във филма своите преживявания от завръщането си в България след изгнание разказва Н.В. цар Симеон Втори.

На 10-и юни 1996-а година, той полага първия камък на новостроящия се храм тогава свети Архангел Михаил. Днес храмът е пред освещаване, а Цар Симеон споделя развълнуван, че когато при полагане на камъка през 1996-а година си е пожелал да присъства на освещаването на църквата и че никога преди в качеството му на член на царското семейство не е присъствал на церемония по първа копка и полагане на първи камък на храм и това допълнително е усилило вълнението му от първото му стъпване в България след 50-годишно изгнание.

Кметът на Асеновград д-р Емил Караиванов разкрива своята душа във филма „Светият град- Асеновград". Споделя, че за първи път разказва толкова лични преживявания за себе си и семейството си. В лентата с удивление разбираме, че градоначалникът знае в подробности историята на своя енорийски храм, в който е бил кръстен. Света Богородица Успение в Асеновград е мястото, където той се моли пред чудотворната икона на свети Мина. Преди 15 години, когато е подготвял сватбата със съпругата си се изредили низ от нещастия, които сполетели семейството му- разболели се част от най-близките му роднини, всичко с което се захванел, разказва той е било пълен провал, странно и необяснимо падане по стълби, но разминало се без фатален край е дало сoлидно поле за размисъл на него и семейството му за всичко, което се случва около тях. Той разказва как неговата баба, вярваща асеновградчанка го съветва да се помоли пред чудотворния образ на свети Мина в църквата Света Богородица Успение. Още докато е седял с молитвено пред иконата със свещ в ръка Емил Караиванов усетил благодатта на великомъченика Мина, а всички знаем, че свети Мина е светецът, който помага за разминаване на злото. И така като с магическа пръчка настоящият градоначалник на Асеновград усетил как всичко лошо е в миналото. От този момент нататък всичко тръгнало в една светла и добра посока. И както всичко лошо той бързо забравил за всички неприятни събития стоварили се върху него.

КРОСС обаче научи, че никой в семейството на кмета на Асеновград не носи името Мина, само дъщеря му. Явно благодарността му достига до там, че да нарече детето си именно на светецът, от който е усетил помощ и решил в знак на благодарност да я кръсти на него. Винаги, когато име нужда доктор Караиванов споделя след снимките на автора на филма Ангел Бончев, че се обръща към свети Мина и той безотказно е приемал неговите молитви. В своя мандат той се е оповавал на живота и делото на свети Великомъченик Мина и в най-трудните моменти търси неговата подкрепа и закрила. За Емил Караиванов Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай е забелязал, че винаги на големи празници той е сред гражданите и участва молитвено в богослуженията.Автор, оператор и продуцент на филма е Ангел Бончев. Монтажът е на Боряна Пунчева, а редакцията на Емилия Маринова. И с двете дами Ангел Бончев е работил по филма си от миналата година "Чудотворецът- Свети Нектарий".

Още интересни подробности и заснетият филм очаквайте съвсем скоро на www.cross.bg.