/КРОСС/Над 10 000 бежанци и кандидати за получаване на статут може да останат без прехрана, след като Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) за пореден път спря поръчка за храна на Държавната агенция за бежанците (ДАБ). Според решението на комисията се отменя като незаконосъобразно решението на главния секретар на ДАБ, с което се определя кой ще доставя храна за центровете в ж.к. "Овча купел", кв. "Враждебна" и кв. "Военна рампа", с. Баня, Харманли и с. Пъстрогор.
Проверката на КЗК е установила, че са нарушени задължителните етапи и редът за провеждане на обществената поръчка, в резултат на което процедурата не може да бъде повторена и следва да бъде прекратена. "Установените съществени пороци в първоначалните действия на назначената по процедурата комисия касаят реда за отваряне на офертите по всички обособени позиции и не могат да бъдат преповторени, в резултат на което процедурата следва да бъде прекратена", става ясно от решението, пише в днешния си брой "Сега".
От началото на годината ДАБ изхранва бежанците, като спря 65-те лева, които има даваше на месец. Аргументът на ръководството на агенцията е, че така мигрантите получават повече от определените по закон пари. По думите на председателя на ДАБ Никола Казаков изхранването на един човек на месец струва на държавата 108 лв. Именно заради това поръчката за храна е една от най-мащабните и битката за спечелването й е ожесточена. Предварителните прогнози бяха, че изхранването ще струва 10 млн. лв. на година.
До този момент търгът се проваля няколко пъти именно заради нарушения на процедурите и обжалване на фирмите пред КЗК. За да не останат бежанците без прехрана, от ДАБ дори поискаха от Агенцията за обществените поръчки предварително изпълнение на част от поръчката. Сред продуктите, които агенцията търси да купи, са брашно, макарони, грис, милинки с извара, кифли с мармалад, баница, както и детски и бебешки храни. Сред продуктите не липсват и традиционните за Близкия изток арабски питки, арабска леща и нахут. Някои храни все пак ще бъдат в консерва - скумрия, пиле, боб, паприкаш, грах и други.
Засега не е ясно как ще се изхранват кандидатствалите за убежище, след като вече се провали и опитът да се извадят храни от държавния резерв. За целта беше взето решение от Министерския съвет, но после се оказа, че няма как да бъдат извадени резерви, ако не бъдат осигурени нови хранителни продукти.
Още в началото на бежанската вълна Агенцията за бежанците изпита сериозна трудност с изхранването им. В началото на миналата година дори се наложи армията да помага, военните поеха грижата за над 4000 бежанци. Голяма помощ оказаха и неправителствени организации като "Каритас", както и доброволци, които изпращаха храна в лагерите, допълва изданието.