Като се научим да работим като германците, и нашите държави ще станат привлекателни за бежанците
Секция: ПОЛИТИКА
25 Септември 2015 08:51
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Като се научим да работим като германците, и нашите държави ще станат привлекателни за бежанците

/КРОСС/Премиерът Бойко Борисов видя целенасочена атака срещу него заради "недоразумението" поискала ли е България да има регистрационен център за бежанци на своя територия.

"Има си едни медии бухалки, които сами си задават въпроси и сами си отговарят, само създават скандали. Това беше много сериозно подготвена атака, която трябваше да ме уязви. Добре, че и канцлерът Меркел, и канцлерът на Австрия, и всички в Брюксел обясниха за какво става въпрос", каза министър -председателят в интервю за бТВ.

Борисов уточни, че канцлера на Германия Ангела Меркел е казала, че ЕС е готова да помогне на страната при увеличаване на бежанския поток, ако това се случи, но задвижването на тази процедура отнема много време.

"Ние знаем, че има проблем, по нашите КППТ-а на ден пристигат стотици хора", каза Борисов и допълни: "Не съм поискал помощ от Германия, защото днес това не се налага... Дай Боже това да не ни се случи. Ние не искаме тези милиарди, за да приемаме бежанци."

"Вече много години има хора, които си изкарват пари с мене... Нито от едните ме е страх, нито от другите", каза още премиерът. По думите му медийните атаки продължават от години - за бежанците, за икономиката, за строителните проекти, за митниците. "Ще започна да се притеснявам, когато тези атаки спрат", каза Борисов без да уточни точно кои медии има предвид.

Хората, които са в бежанските лагери в Ливан и Сирия, са започнали да се насочват към Европа, коментира Бойко Борисов. Той подробно разказа за писмото от турския премиер Ахмет Давутоглу до него, в което се казва, че няколкостотин хиляди имигранти чакат в Одрин и Истанбул, за да преминат към Европа, как има няколко милиона в лагери в Турция и още близо 7 млн. потенциални бежанци в Сирия.

Според него едва 40% от мигрантите са бежанци от Сирия, а другите са икономически имигранти.

Факт е, че голяма част от хората не могат да се нарекат точно бежанци, защото ако си бежанец и бягаш от някакъв конфликт то ти спираш в първата държава, където е безопасно и чакаш по един или друг начин проблемът, който те е направил бежанец да бъде решен. А повечето не им харесва в Турция, не им харесва в Гърция, в България, Хърватия, Сърбия, Унгария, харесва им само в Германия и Швеция. Но това вече са икономически имигранти, посочи той и допълни: Като се научим да работим като германците, и нашите държави ще станат привлекателни.

Искам ясно да отбележа, че ние не искаме милиардите на Европа, които да ни ги дават, за да правим примерно бежански лагери на наша територия. Ние искаме конфликтите в Сирия и другите страни с конфликти да се решат и ние да си живеем спокойно и хората от тези страни да си живеят спокойно по родните си места, посочи още премиерът.

Това е вълна, от която никой не може да се предпази. Оградите и полицейските части само помагат за възпирането на бежанския поток, но не може да се разчита само на такива структури, заяви Борисов и добави, че международните партньори трябва да започнат да работят за решаване на основните причини, а именно конфликтите в Сирия, Йемен, Либия, Тунис и др., и да се създадат зони за сигурност е тези страни или близки до тях.

Запитан за провеждането на евентуален референдум за бежанците, премиерът отговори, че няма нужда от това, защото е ясно, че населението има негативна нагласа за това. "И хората ги е страх, и мен ме е страх" - каза той.

Проблемът на Европа не зависи от Европа, там трябва да се разберат САЩ и Русия. Ако тези две държави не се разберат, както направиха за Иран, само лоши неща ще се случат в Европа, смята Борисов и добави, че изпитва опасения, че България може да се превърне във "фронтова държава" в конфликта между САЩ и Русия.

Министър-председателят коментира и вътрешната политика и икономика на България.

Отговорът на лошата икономическа ситуация в България, според него, се корени в последните 25 години, "защото от една средна и нелошо работеща икономика през 1990 година за тези години на преход множество сектори и бизнеси в държавата бяха разбити, предприятия бяха приватизирани и закрити от различни бизнес интереси с подкрепата на политиците през годините и с мълчаливото съгласие на гражданите".

Що се отнася до конституционните промени Бойко Борисов заяви, че от началото на мандата на правителството стои твърдо зад правосъдния министър и което от предложенията му е влязло в Министерски съвет, то е било защитавано по подобаващ начин след това и в парламента.

Няма окастряне на предложенията за реформи, има спорни въпроси и моменти, за които трябва да се седне и да се говори по тях и да се постигне консенсус. Един от тези спорни моменти е разпределението на квотите в прокурорската колегия във ВСС. Друг от спорните моменти е това с явното гласуване и тук искам да заявя, че аз съм твърдо за явното гласуване, но самите представители на магистратската гилдия не желаят и се страхуват от приемането на подобни промени, смята министър-председателят. Това, което сме се разбрали с правосъдния министър след приемането на промените на първо четене е всички въпроси и предложения да бъдат поставени на масата за преговори, всяка страна да си каже и защити тезите и да се стигне накрая до най-доброто решение за всички страни, коментира Бойко Борисов.

Колкото и да им е неприятно на моите противници и това, че ме обвиняват, че често режа лентички, фактите са, че много се изгражда и много се строи и зад това рязане стоят реално реализирани проекти, които са изградени за доброто на държавата и гражданите, каза още премиерът.

ДПС в никакъв случай не стои зад ГЕРБ и управлението на страната, категоричен бе Борисов по хипотезата за сделка между ГЕРБ и ДПС. Какво лошо са направили от тази партии, че са подкрепили определени предложения и инициативи на управляващото мнозинство като например предложенията за конституционни промени. Какво да бях направил - да им кажа махнете се, марш от тук и в крайна сметка да не бъде прието нищо ли, запита риторично той.

По отношение на темата с горивата и проверките в сектора министър-председателят коментира, че падането на цените на горивата не е предизборен ход и дори проверките в сектора са закъснели във времето. Ние никога не сме казвали, че 100 процента от бизнеса в сектора злоупотребява и слага терпентин в горивата, манипулира пломбите на колонките и други подобни нарушения, но е факт, че проверките потвърдиха всички наши подозрения и има фирми, които злоупотребяват. Факт е също така, че има редица дупки в законите, които постепенно се опитваме да запълним и да премахнем.