/КРОСС/ Българската народна банка очаква по-нататъшна консолидация на банките в страната и прогнозира икономически растеж за тази и за следващата година.
Това заявява подуправителят на БНБ Калин Христов в интервю за Ройтерс, дадено в София на "Инвестиционен форум за Източна и Централна Европа", организиран от британската агенция.
Българските банки вероятно ще претърпят по-нататъшна консолидация и онези с пазарен дял от над 5% ще бъдат особено привлекателни за купувачите, смята Христов.
Той припомня, че гръцките банки притежават едва под една пета от банковите активи в България, но е възможно да бъдат принудени да ги продадат в замяна на държавната помощ, която са получили с цел облекчаване на дълговата криза в Гърция.
"Определено знаем, че ще има силно търсене на банки, които имат около 5% пазарен дял", казва Христов в интервюто за Ройтерс.
Подуправителят на БНБ отбеляза също, че предвид слабия ръст на кредитирането и увеличаването на регулациите в цяла Европа, единственият начин да се спечели от капитал е уедряването на банковия сектор.
"От пазарни сведения знаем, че някои хора имат интерес, но това ще бъде разгласено след време", заяви Калин Христов.
В началото на септември БНБ отказа на бизнесмените Огнян Донев и Радосвет Радев да купят "Токуда банк". Не е изключено чрез дружеството си "Индустриален холдинг - Доверие" сега да опитат да придобият някоя от гръцките банки у нас като ОББ или Пощенска банка, в която влязоха и канадски капитали, отбелязват наблюдатели на процесите в банковата сфера.
Планираният преглед на качеството на активите и стрес тест на банките ще бъдат завършени до средата на следващата година и може да поставят България в позиция да кандидатства за присъединяване към Банковия съюз на ЕС, отбелязва подуправителят на БНБ.
"Трябва да докажем на Европейската централна банка и нашите партньори, че нашата система е стабилна и ние нямаме проблеми в банковата система", посочва Калин Христов.
Според Христов, българската икономика се е представила по-добре от очакваното през първата половина на тази година, в резултат на което БНБ повишава прогнозата си за икономическия растеж за 2015 г. до 2.2-2.3% спрямо първоначалните 1.8%.
Подуправителят на БНБ очаква ръст на кредитите от 1.6% следващата година при "близо до нулата" през тази.
"Все още отчитаме сравнително слаб ръст на кредитите. Въпросът не е в липсата на ликвидност или на капитали, което да не позволява на банките да отпускат кредити. Проблемът е повече в търсенето", казва Христов пред Ройтерс.