/КРОСС/ Основната заплаха за резервата „Риломанастирска гора" са пожарите и бракониерите, стана ясно при общественото обсъждане на плана за управление на защитената територия.
Това е първият план за управление на резервата, обявен за защитена територия през 1986 г. Екип от повече от 50 експерти е провел теренни проучвания на растителните и животински видове, почви, води и климат, съобщи Ана Ганева, ръководител на проекта: „Специално за „Риломанастирска гора" нямаше достатъчно данни за биологичното разнообразие, така че ние имаме едно качествено ново познание за биологичното разнообразие в тази територия".
48% е залесената част от резервата, средната възраст на горите е 141 години. Само птиците в него са над 125 вида, а бозайниците 38. Всички видове дейности в защитената територия са забранени, с изключение на охрана и опазване от пожари, научно-изследователска дейност и преминаване на туристи по строго определени маршрути. Освен силният антропогенен натиск заради близостта на Рилския манастир, който е най-посещаваният от туристи културно-исторически обект, имаме два сериозни проблема, каза директорът на НП „Рила" Красимир Андонов: „Основно искам да съсредоточим усилията си конкретно в тази глава за превенция срещу пожари и превенция срещу бракониерството. Мога да кажа, че това са двата основни проблеми за резервата, които трябва да разрешим в следващия 10-годишен период".
В тази връзка дирекциите на НП „Рила" и ПП „Рилски манастир" ще разработят проект за изграждане на система за превенция на пожари. Предвижда се противопожарните кули да следят и за нарушения и да служат за метеорологична станция.