Зукърбърг е уверил Меркел, че Фейсбук ще се бори срещу расистките послания
Секция: СВЯТ
27 Септември 2015 15:48
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Зукърбърг е уверил Меркел, че Фейсбук ще се бори срещу расистките послания

/КРОСС/Германският канцлер Ангела Меркел е получила уверение от създателят на Фейсбук Марк Зукърбърг, че компанията му ще се бори срещу расистките и ксенофобските коментари в социалната мрежа, пише Дойче веле днес. Двамата се срещнаха и разговаряха по време на срещата на върха на ООН за развитие.

Според агенция ТАСС, германската канцлерка е изказала пред Марк Зукърбърг недоволството си, че ръководството на мрежата не отчита призивите на Берлин за противодействие на разпространяването на расистки и ксенофобски послания. Въпросът е актуален за Германия, към която се стичат огромно количество бежанци, отбелязва агенцията.

Разговорът между двамата е проведен по време на срещата на върха в Ню Йорк, която се излъчва на живо. Меркел е попитала дали Зукърбърг има намерения да подобри положението, на което той е отговорил утвърдително, твърди германската медия Дойче веле.

В средата на септември германският министър на правосъдието Хайко Маас се срещна с представители на Фейсбук в Берлин след публикуването на редица екстремистки десни и расистки коментари за бежанците в социалната платформа.

Маас е изразил недоумение, че снимки - смятани за неприлични, са били бързо изтривани, а в същото време постинги, които насаждат омраза, често са били оставяни на фейсбук страниците, дори след като потребители са сигнализирал и са се оплаквали. По време на срещата беше договорено да се създаде работна група за решаване на проблема с речта на омразата в интернет.

Тогава и канцлерът Меркел също призова Фейсбук да предприеме мерки за борба с масови подстрекателство. "Когато хората в социалните мрежи се занимават с настройването на една част от населението срещу друга част, не само държавата трябва да им противодейства, но и компанията Фейсбук трябва да се бори с разпространението на подобни изказвания", подчерта Меркел. Тя посочи, че социалната мрежа вече има правила в тази насока, но остава те да се приложат на практика.