Читатели на КРОСС искат затваряне на границите ни
Секция: БЪЛГАРИЯ
28 Септември 2015 11:31
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Читатели на КРОСС искат затваряне на границите ни

/КРОСС/89.3 % от читателите на КРОСС искат границите на България да бъдат затворени за бежанци.

Това показват резултатите от седмичната анкета.

На въпрос за мнение им относно растящия брой на имигранти у нас едва 2.2 % са посочили, че трябва да сме толерантни, без значение каква ще е цената.

5.1 % са категорични, че ЕС трябва да подпомага на България, а 2.9 % смятат, че пари за бежанците има, но отиват в нечии джобове.

Отговрите читателите дадоха на фона на лутаницата в интерпретацията искала ли е България "гореща точка". за бежанци

Канцлерът на Германия Ангела Меркел съобщи, че България сама се е сложила към групата държави, които да бъдат подпомогнати при справянето с бежанска вълна и криза.

Думите на канцлера бяха разбрани в България, че страната ни сама е пожелала при нужда да отвори нови регистрационни центрове за бежанци. И едва ли не да поеме нова тежест и отговорност около бежанските потоци.

Часове по-късно премиерът Бойко Борисов пожела да уточни, че това всъщност не е така, няма нови отговорности, няма променени позиции. От думите му се създаде впечатление, че притеснението му е основно около това кой ще финансира новите мерки и как ще се отразят на бюджета на България.

И да, сам е повдигнал въпроса, че и България трябва да бъде разглеждана като страна с потенциален проблем и "гореща точка", каквато всъщност вече е. Да получи нужното признание.

Ситуацята се усложни и от това какво всъщност са т. нар. горещи точки, те нови центрове за новопостъпилите бежанци ли ще са, тепърва ли ще се изграждат, с какви средства, колко ще са...

Канцлерът Меркел обясни, че това ще са центрове, в които ще бъдат взимани данни за имигрантите, включително пръстови отпечатъци. "Чрез тези "горещи точки" ще се извършва разселването на онези, подлежащи на получаването на статут и преместването в друга държава от ЕС по квотната система", допълни тя.

Борисов пък обяви, че ние вече имаме такива "горещи точки" и те всъщност са центровете, които и в момента работят - където се регистрират влезлите чужденци, настаняват се, снемат им се отпечатъци, придвижва им се процедурата и т.н. Премиерът използва "гореща точка" и в геополитически смисъл - за описание на положението, в което страната ни се намира - погранична на Турция, където милиони хора са бежанци от Сирия и вероятно немалка част от тях ще тръгнат към Европа.

"Горещите точки", както ги обясни Европейската комисия, засега са предвидени за Италия и Гърция при справянето с имигрантските потоци. Те не са центрове (за задържане или подслоняване), а екипи за подкрепа, съставени от европейски институции, работещи по миграционните въпроси и граничния контрол, поясни в отговор на въпроси говорителят на ЕК Наташа Берто.

От думите й се разбра, че помощта не се състои в това да се отварят нови центрове, предполага се вече да има такива. А ЕС ще подпомага страните с екипи, които да работят там, където прииждат много имигранти, в сътрудничество с властите на съответната държава.