Безплатни кардиологични прегледи в Световния ден на сърцето
Секция: Здраве
29 Септември 2015 08:32
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Безплатни кардиологични прегледи в Световния ден на сърцето

/КРОСС/ На 29 септември в глобален мащаб чрез различни събития и кампании се отбелязва Денят на сърцето. Сърдечно-съдовите заболявания продължават да са най-честият убиец в световен мащаб. Все повече спада и възрастта на засегнатите.

По този пород УБ „Лозенец" и Клиниката по кардиология към болницата провежда безплатни кардиологични прегледи. Те ще бъдат извършени от проф. д-р Любомир Спасов, директор на УБ „Лозенец", декан на Медицинския факултет към СУ „Св. Кл. Охридски", и водещи специалисти след предварително записване на телефона на приемната на болницата.

Безплатни консултации днес ще извършат и кардиолозите от болница "Пирогов".

Прегледите ще бъдат извършени от екипа на доц. д-р Мария Миланова в сградата на Медицински център „Пирогов", само и единствено след предварително записан час. Не е необходимо да се носи направление от личния лекар, уточняват от болницата. 

От вчера прегледи извършват и специалистите от болница „Софиямед". Те ще продължат и днес, 29-ти септември, от 10:00 ч. до 16:00 ч. с предварително записване и ще включват безплатна електрокардиограма и измерване на кръвно налягане. Водещи специалисти от Клиниката по кардиология на болницата ще предоставят и индивидуални консултации за това как да може да се избегнат сърдечносъдовите заболявания и при какви индикации следва да потърсим лекарска помощ.

„Профилактични прегледи за сърдечносъдови заболявания е добре да се извършват веднъж на 1-2 години, като се започне от 45 години при мъжете и 50 години при жените. Честотата на прегледите се определя от индивидуалният рисков профил. При наличие на повече от 2 рискови фактора за исхемична болест на сърцето е необходимо ежегодно изследване на липиден профил, ЕКГ, и насочени изследвания при установяване на абнормна находка", коментира доц. д-р Добри Хазърбасанов, завеждащ Клиниката по кардиология в УМБАЛ „Софиямед".

Българският Кардиологичен институт отбелязва Световния ден на сърцето с безплатни сърдечни прегледи. Консултациите ще се проведат в специализираните болници на института във Варна, Шумен, Велико Търново и Ямбол.

Според специалистите сърдечносъдовите заболявания са най-големият причинител на смърт в света, а в България всеки трети смъртен случай е в резултат на такова заболяване. Лекарите напомнят, че превенцията е изключително важна, тъй като 80% от кардиологичните проблеми са предотвратими.

И тази година болниците на Българския Кардиологичен институт ще се включат в отбелязването на Световния ден на сърцето - 29 септември - с провеждане на инициативи за повече информираност и превенция на сърдечносъдовите заболявания.

Безплатни прегледи, мерене на кръвно налягане и индивидуални консултации ще бъдат предоставени от водещи кардиолози в следните градове:

СБАЛК Варна
бул. "Цар Освободител" 100
14:00 - 16:00. Предварително записване на телефон 052/64 80 20

СБАЛК Мадара - Шумен
ул. "Васил Априлов" 63
Ден на отворените врати. За повече информация: 054/80 12 60

СБАЛК Велико Търново
ул. "Бузлуджа" 1
14:00 -17:00. Предварителното записване на телефон 062/63 20 20

СБАЛК Ямбол
бул. "Димитър Благоев" 69
Ден на отворените врати. За повече информация: 046/66 23 77

Най-малко 80% от преждевременните смъртни случаи от сърдечно-съдови заболявания и инсулт обаче могат да бъдат избегнати чрез контролиране на рискови фактори като тютюнопушене, вредна употреба на алкохол, голям прием на сол, липса на физическа активност и повишено кръвно налягане. Според данните изнесени миналата година със сигурност над 60% от смъртността в България се дължи на сърдечно-съдови заболявания. Основният убиец у нас са сърдечно-съдовите заболявания с основните си две фатални проявления каквито са миокардният инфаркт и мозъчният инсулт.

Спецификата е, че у нас, за разлика от другите европейски страни, са повече инсултите в сравнение с инфарктите. Средно по статистика в България има около 12 000 - 13 000 инфаркта и между 25 000 - 30 000 инсулта, тоест два пъти повече. Смъртността от двете заболявания, ако не се лекуват навреме и правилно, надвишава 25%. Така една четвърт от засегнатите умират, а останалите, които оживяват, най-често са стават инвалиди в тежка форма. За съжаление, все още сме в челните места по сърдечно-съдови заболявания и смъртност, и специалистите казват, че това сочи, че голяма част от нас продължаваме да живеем нездравословно. Близо 44% от населението у нас са пушачи. Различни изследвания пък нареждат българина на опашката в Европа по физическа активност.