"Шел" ще проучва Силистар, за Терес няма кандидати
Секция: ИКОНОМИКА
29 Септември 2015 12:39
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
"Шел" ще проучва Силистар, за Терес няма кандидати

/КРОСС/В конкурса за проучва наличието за природен газ в блок "Терес", в шелфовата ни зона, не е била подадена нито една оферта, въпреки първоначалния интерес от петима кандидати. Англо-холандският холдинг Shell ще проучва в дълбоките води на Черно море в блок "Силистар".

Това стана ясно от изявление на министъра на енергетиката Теменужка Петкова пред журналисти.

"Шел" е един от световните лидери в бранша. Това, което те предлагат като работна програма е на стойност 18 млн. и 500 хил. евро като при подписването на договора бонусът, който ще получи българската държава и средствата, които ще влязат веднага в бюджета са 4 млн. и 900 хил. евро, коментира Петкова.

За блока "Терес", чийто търг вървеше паралелно, има закупени документи, но кандидати не е имало и процедурата за избор на изпълнител ще бъде прекратена.

Конкурсите за търсене и проучване на нефт и природен газ в блоковете „Силистар" и „Терес" тръгнаха през април. В тях имаха право да участват както самостоятелни компании, така и обединения от фирми с поне 150 млн. евро приходи от продажби общо за последните три финансови години.

Вече имаше един неуспешен опит за проучването на блоковете "Силистар" и "Терес". През 2013 г. конкурсът беше прекратен, след като нито една от деветте компании, закупили документация, не подаде оферта.

Преди време бившият директор на дирекция "Природни ресурси и концесии" в Министерството на енергетиката Христо Казанджиев коментира пред "Капитал Daily", че двата блока са проучвани вече многократно и натрупаните данни не дават голяма надежда в тях да бъдат открити сериозни ресурси. При такива условия обикновено участват по-малки фирми, които, ако открият въглеводородни залежи, след това продават концесиите си на по-големите играчи в бизнеса.

Според Казанджиев първите проучвания на блоковете "Терес" и "Силистар" са правени още през 90-те години на миналия век. След това в периода 2002 - 2007 г. право за проучване получава американската "Винтидж петролеум интернешънъл инк.", която обаче провежда ограничено изследване на двете площи.

Що се отнася до развитието на другите проекти за диверсификацията на доставките - газовите връзки със съседните страни, Теменжка Петкова уточни, че ще активизира разговорите с гръцките власти за газовата връзка "Комотини - Стара Загора".