БСП: Управляващите в София признаха – София се развива на две писти и две скорости
Секция: Коментари
29 Септември 2015 13:43
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
БСП: Управляващите в София признаха – София се развива на две писти и две скорости

/КРОСС/ В кампанията за Местни избори 2015 г. БСП София постави в центъра на предизборната си платформа въпроса за модела на управление на града и по-точно планирането и изразходване на средствата от Общинските бюджети на столицата.

Този модел, прилаган от дясното управление на града, доведе до развитието на София на две писти и две скорости - „София на жълтите плочки" и „другата София" - тази на жилищните комплекси и на крайните квартали.

Особено през последните години, при управляващото мнозинство на ГЕРБ в СОС, средствата, заложени в Инвестиционните програми към Общинските бюджети на София, са планирани и насочвани към няколко големи обекта, най-често от пътната инфраструктура, а нуждите от инвестиции в кварталите са пренебрегвани. Пример за това са следните цифри от Общинския Бюджет 2015 г. - за дейност „Изграждане, ремонт и поддържане на уличната мрежа" са предвидени 124 млн. лв., 23 млн. лв. от които - за текущ ремонт на уличната мрежа. Цифрите не се нуждаят от коментар. Ясно е, че лъвският пай от средствата отива за ремонт през няколко години на едни и същи централни столични булеварди, като „Цариградско шосе", а само 20% се отделят за вътрешно-кварталните улици на целия град. Именно това планиране доведе до плачевното състояние на кварталната улична мрежа, късащо ежедневно нервите на софиянци. По подобен начин се планират и изключително недостатъчно средства за поддържане на вътрешно-кварталните паркове и градини, междублоковите пространства, спортните и детски площадки. Например, през 2015 г. за ремонт пред НДК са планирани и се изразходват над 20 млн. лв., а за дейност „Почистване на междублокови пространства" за всички райони, са предвидени само 3,5 млн. лева.

Посоченият начин на разходване на парите на софиянци доведе до големите диспропорции в състоянието на отделните части на града, до липсата на комплексно и хармонично развитие, характерно за съвременните европейски столици.

Следва да напомним, че при обсъждането на Общинските бюджети на Столична община групата на общинските съветници от БСП винаги е поставяла този въпрос и е предлагала алтернативно разпределяне на бюджетните средства, с ясен приоритет за насочването им към районите и кварталите. Предложенията неизменно се отхвърлят от управляващото мнозинство на ГЕРБ и Синята коалиция с мотива, че проблем с диспропорциите в развитието на София няма, че това е измислена, популистка теза на БСП.

Дали това е популистка теза, или е реален проблем стана ясно през последните дни. При откриването на предизборната кампания на ГЕРБ в София настоящият кмет и кандидат за такъв - г-жа Фандъкова, заяви, че приоритет за следващия й мандат ще е насочването на бюджетните инвестиции към решаване проблемите на районите и кварталите на столицата - улична мрежа, паркове и градинки, спортни площадки. Тя потвърди това и на дебата между кандидат-кметовете на София, проведен на 28.09.15 г по БНТ. На този дебат изненадващо, „едно към едно", повтори тезата на БСП за необходимостта от промяна на приоритетите в посока районите и кварталите и г-н Вили Лилков - кандидат за кмет, издигнат от Реформаторския блок.

Получи се така, че основните опоненти на БСП в настоящата предизборна кампания - ГЕРБ и Реформаторския блок, още в началото й признаха правотата на нейните основни послания „Да сменим модела на управление", довел до съществуването на „Другата София". Какво по-голяма признание за „сбърканото управление" на столицата ни. Сега на ход е избирателят...

 

Милка Христова - общински съветник от БСП в София