Калоян Паргов: Поведението на Путин е достойно за глобален държавник
Секция: Интервюта
29 Септември 2015 17:25
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Калоян Паргов: Поведението на Путин е достойно за глобален държавник

/КРОСС/ Председателят на Градския съвет на БСП - София Калоян Паргов сподели мнението си за изявата на руския президент Владимир Путин на 70-та сесия на Общото събрание на ООН пред репортера на ИА "КРОСС" Ива Пешева.

Г-н Паргов, какво е мнението Ви относно изявлението на Путин на вчерашното събрание на ООН?

На първо място той повдигна един голям въпрос - за обединението и общия фронт срещу тероризма. Събитията в Украйна по-скоро разединяват света и основните геополитически активи от тази обща цел. Това е заплаха, пред която трябва да се изправим заедно. За съжаление Европа пропусна шанса да бъде мост между Русия и САЩ. Тя се оказа в слаба позиция, макар че всички европейски граждани, не само в Източна Европа, а и в целия Европейски съюз мислят по този начин. В унисон с това, което каза Путин, мога и аз да добавя, че това го видях с очите си, а и го почувствах по време на посещението ми в САЩ юни месец. Там проведохме срещата с Пентагона и държания департамент на САЩ. Всички държави в един глас поставихме заедно тази тема пред американските представители, да се съюзят с Русия срещу заплахата от глобален тероризъм в лицето на "Ислямска държава". Това е нещо, което беше спонтанно, и ми направи силно впечатление. Смятам, че речта на Путин е съвсем навременна, тъй като този сигнал трябваше да дойде и от САЩ, и от целия Европейски съюз, но той ги изпревари, за което само можем да го адмирираме. Така че това негово поведение можем да бъде характеризирано като достойно за глобален държавник.

А смятате ли, че България трябва да участва в този съюз?

Задължително! Ние сме на първа линия при тази заплаха, защото се намираме на граничната зона между Изтока и Запада. В момента сме и в една сложна географска позиция, от която трябва да се възползваме и да съдействаме за формирането на тази антитерористична коалиция.

Какъв би бил Вашият подход за справяне с този проблем и като цяло с бежанската криза?

На първо място правителството показа много слаба позиция по отношение на тази криза. Проблемът с бежанците е сериозен. Слабостта на правителството се изразява в липса изобщо на някаква позиция. Поведението на Меркел, с нейната прословута пресконференция, постави в неудобно положение нашия премиер. Той като че ли искаше да останат скрити разговорите и договорките, които е поемал в полза на европейските ни партньори, за които считам, че са в ущърб на българските граждани. България няма нито ресурса, нито възможността да се изправи в момента пред тази нарастваща опасност за нас.