Година след взрива в Горни Лом виновни няма
Секция: БЪЛГАРИЯ
01 Октомври 2015 09:26
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Година след взрива в Горни Лом виновни няма

/КРОСС/На 1 октомври се навършва една година от взрива в завода в с.Горни Лом, който отне живота на 15 души.

Сред загиналите беше и синът на собственика. 

Доказателства за умишлена намеса обаче не бяха открити.

Днес роднините, близките и приятелите на загиналите ще си спомнят за тях и ще запалят свещ в тяхна памет. До входа на фабриката ще бъде поставена паметна плоча с имената на загиналите, каза кметът на община Чупрене Ваньо Костин. 

"Както повелява християнската традиция, двадесетина дни след годишнината, в памет на загиналите при инцидента в завод "Миджур" край Горни Лом, ще бъде открита паметната плоча", поясни Костин.

Около 17.00 ч. цех „С" е сринат със земята - на място загиват 13 мъже и две жени, сред тях двама съпрузи, оставяйки 5-годишното им дете сираче. Отломки, някои тежки по 150-200 кг, са се разхвърчали на стотици метри от цеха. Ранени са три жени - служителки в завода, заварени на портала, който се намира на около 400 м от взривения цех.

На мястото пристигат пожарни, полиция, линейки, районът веднага е отцепен. Вътре влизат началникът на пожарната в Белоградчик Пламен Петров заедно с още трима души. Той е и първият човек, който отива до мястото на трагичния инцидент.

В София, Видин и в Горни Лом започват разпити на свидетели. Прокуратурата иззема множество лицензи и разрешения за дейности с взривни вещества и боеприпаси, както и за тяхната утилизация, издадени на „Видекс" АД, собственик на завод „Миджур".

В Националната следствена служба е разпитан и собственикът на фирмата.

При разследването стана ясно, че изпълнителният директор на завода е с оправдателни присъди по два случая от преди години, завършили със смърт на работници - през 2006 г. и 2007 г.

В завода се е работило по договор за обезвреждане на противопехотни мини, сключен с гръцка фирма. Първоначалният договор е бил подписан на 8 юли 2008 г., като действието му е било продължено с анекс до 2013 г. До 30 юли 2013 г. са били приети 614 882 мини, като според иззетата документация е предстояло ликвидирането на още 935 285 мини.

Делото е под прякото наблюдение на главния прокурор Сотир Цацаров, който препоръча за взривно-техническите експертизи да бъдат ангажирани чужди специалисти, извън кръга на дейност на фирмата-собственик на фабриката. Разследването се извършва от Националната следствена служба. До днес срокът е удължаван пет пъти. От следствието са категорични, че обективното разследване е свързано с внимателен анализ на всички доказателства, така че няма определен краен срок, в който то да завърши.

Според близките на загиналите разследването буксува.

От прокуратурата във Видин все още чакат седморната взривотехническа експертиза, която трябва да каже какви са причините за мощната авария. Според говорителя на прокуратурата във Видин Владислав Влашев - има данни за извършени големи финансови престъпления от фирмата собстевник. Материалите са представени на Софийски градски съд и очакваме той да се произнесе.

„Не смятам, че човешкият живот може да се изразява в парични единици. Беше ми предложено споразумение от фирма „Видекс" за размера на обезщетението, което искам да получа - извънсъдебно споразумение, на което бих се съгласил. Аз отказах. Ще задам един неприятен въпрос и може би не трябва аз да го задавам - нека собственикът на завод „Миджур" да сложи цена на собствения си син (той също изгуби сина си). Нека излезе и да каже - животът на моя син струва еди колко си", заяви пред бТВ Димитър Димитров, баща на загиналия 26-годишен Михаил.