/КРОСС/"Всичките мерки, които взехме, са свързани с желанието ни цената на тока да не поскъпва. В енергетиката нямаше полеви контрол. Никой не контролираше какво се случва. Днес в енергийната комисия проконтролирахме дали се спазват решенията, които взимаме в парламента. НЕК е имала оперативен дефицит от 600 милиона лева и всичко, което правят, това са редица мерки, имат за цел решаването на този проблем, защото ако не бъде решен, това означава поскъпване на тока."
Това каза в предаването „Още от деня" по БНТ депутатът от Реформаторския блок Мартин Димитров. Държавната финансова инспекция е представила 22 доклада за това какво се случва в конкретни ВЕИ предприятия.
ВЕИ-тата отиват на свободния пазар и се слага край на преференциалните цени, с изключение на тези, които произвеждат ток от оборски тор. Не знам защо се получи така. Не мога да коментирам темата за лобизма. Аз предупредих колегите, че това решение не е правилно. Основната цел е НЕК да излезе да на печалба през следващата година. Може и да е малка печалба, но печалба, прогнозира Димитров.
"Либерализацията не е нещо невиждано, то е част от пазарите в повечето европейски страни", каза Димитров, но уточни, че това е нещо, което трябва да се прави умно и ако се прави умно, поне ще ни позволи да задържим сегашните ниски цени у нас.
В момента България няма нужда от големи енергийни мастодонти. На нас ни трябва енергийна ефективност. Омръзна ми да обяснявам, че в АЕЦ „Белене", в „Южен поток" са потънали милиарди. Аз не знам какво се случва с „Южен поток". Тези дни ще отправим питане към енергийния министър за едни 191 млн. лева, за които не се разбра какво се случва и къде отидоха след спирането на „Южен поток". „Турски поток" също е спрян, защото турската държава участва в няколко други големи енергийни проекта и няма възможност да участва в него, поясни депутатът.