Енергийните системи по света са в риск от глобалното затопляне, сочи нов доклад
Секция: СВЯТ
02 Октомври 2015 14:10
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Енергийните системи по света са в риск от глобалното затопляне, сочи нов доклад

/КРОСС/Енергийни мрежите, електроцентрали и разпределителни мрежи са изложени на постоянен риск от бурите, наводненията и горещите вълни, причинени от изменението на климата, обяви Световният енергиен съвет в нов доклад, който обединява мненията на енергийни компании, учени и агенции в публичния сектор.

Когато енергийните системи се провалят, ефектите, които се мултиплицират върху други аспекти на модерната инфраструктура - от вода и канализация до транспорт и здравеопазване - могат да бъдат катастрофални.

Експертите използват последиците от урагана Санди в Ню Йорк, за да покажат, че тези ефекти не са ограничени до развиващия се свят, където се очакват да са повечето от сериозните последствия от изменението на климата, но ще се усещат дори и в най-модерните градове, пише вестник "Гардиън".

Кристоф Фрай, генерален секретар на Световния енергиен съвет (СЕС), предупреди, че въпросът за устойчивостта на съвременните енергийни системи под заплаха от предстоящи бедствия, трябва да се третира като изключително сериозен. "Днешните малко вероятни събития ще бъдат утрешната реалност", каза той. "Трябва да сме подготвени за всякакви вероятности.Традиционните системи, базирани на предсказуеми събития, вече не действат изолирано. "

Предупреждението идва преди срещата на върха на ООН за климата в Париж по-късно тази година, когато развитите и развиващите се страни се очаква да постигнат компромис за смекчаване и адаптиране към въздействията на глобалното затопляне.

Адаптирането към последиците от глобалното затопляне ще бъде основна тема на конференцията, като Европейският съюз ще настоява развитите страни да предоставят финансова помощ на по-бедните държави, за да им се даде възможност да се справят с екстремни метеорологични условия.

Дори и да се постигнат най-оптимистичните цели по отношение на намаляване на вредните емисиите, натрупаните количества на парникови газове в атмосферата може да доведе до тежки проблеми в целия свят, докато правителствата и компаниите се опитват да приспособят инфраструктура си, която е била построена за по-спокойни времена.

СЕС предупреждава, че броят на екстремните климатични събития в световен мащаб се е увеличил с фактор от повече от четири през последните три десетилетия, от около 38 събития - като например големи бури, горещи вълни и наводнения - до 174 събития през 2014 г. Застрахователната индустрия също среща трудности, за да се справи със загубите, причинени от природни и причинени от човека бедствия, които са достигнали 35 млрд. долара през миналата година. Загубите от незастрахована инфраструктура се оценяват на над 130 млрд. долара.

Според Фрай актуалните прогнози за разходите за адаптиране на енергийната система не отчитат напълно допълнителното финансиране, необходимо за да се посрещнат новите възникващи рискове.

Размерът на финансирането, което развитите страни са готови да предложат на по-бедните народи от края на това десетилетие, за да им помогне да се справят с опустошенията от глобалното затопляне, е голямата неизвестна на конференцията в Париж и все още може да доведе до провал на преговорите.

Фрай призова за силно споразумение в Париж, което да признае мащаба на трудностите, пред които е изправен светът:

"С увеличението на екстремните метеорологични явления през последните 30 години, нуждата от устойчива инфраструктура ще има съществено отражение на енергийните проекти и инвестиции във всички страни. Ето защо имаме нужда от ясен сигнал от делегатите на конференцията, че енергийният сектор трябва да се трансформира."