Политика на абдикацията - "забраненият" Uber
Секция: Анализи
03 Октомври 2015 14:02
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Политика на абдикацията - "забраненият" Uber

/КРОСС/ Българската администрация действа бързо. Отне й по-малко от година да забележи, че Uber работи в страната, Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) да образува производство, да вземе решение, а Върховният административен съд (ВАС) да го потвърди. В резултат дейността на алтернативния на такситата превозвач в София вече е забранена.

Само няколко дни по-късно всички сме наясно, че реакцията на властите е колкото "бърза", толкова и неадекватна. Uber продължава да работи и едва ли ще спре. По-категорично потвърждение за безсмислието на една норма от откритото й неглижиране няма.

Едва ли и самите членове на антимонополния регулатор, съдии, експерти от транспортното министерство и общината и прочее не забелязват това. Въпреки че Uber е забранен, нито автомобилната администрация, нито столичният инспекторат ще се втурнат да проверяват шофьорите от системата му. Защото и досега беше забранено да извършваш услуга, без да издаваш фактури и да плащаш ДДС, а НАП не е предприела нищо срещу превозвача.

Щом няма контрол върху една норма, от нея няма смисъл. Работата е там, че контролирането на явления, които не се вписват в познатия обществен модел, е трудно до степен, че може да стане невъзможно. Именно понеже са наясно, че ще се "вкарат" в трудности, инспекторите се правят, че въпросните нови модели не съществуват. А единственото, което остава на вземащите решения, е да ги забранят.

Има обаче една опасна страна на тази иначе удобна реакция - абдикацията означава загуба на власт. Веднъж затворили си очите за икономиката на споделянето, която все повече подрива традиционните бизнес модели в много индустрии, държавите с времето прогресивно губят лостовете си за влияние върху тях. Забраните няма да помогнат, защото в случая са все едно да забраниш на следващите поколения да са по-високи. Тоест правилният път е общите регулации за бизнеса да бъдат променени и олекотени. Защото нали няма нужда да се убеждаваме, че данъци трябва да се плащат?

Редакторски коментар, Капитал