Туристическият съюз: Замък атракцион сред 100-те национални обекта е грешка
Секция: Туризъм
06 Октомври 2015 11:12
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Туристическият съюз: Замък атракцион сред 100-те национални обекта е грешка

/КРОСС/Техническа и персонална грешка е включването на готическия замък атракцион в книжката със 100-те национални исторически обекта. Това обяви в ефира на бТВ изпълнителният секретар на съюза Венцислав Удев.

Социалните мрежи гръмнаха от възмущение, след като на корицата на книжката, на която туристите събират печати от 100-те национални туристически обекта, се появи замъкът в Равадиново.

От тези книжки са отпечатани 1800 броя и те ще бъдат изтеглени, обеща Удев. Идеята била да се предложи на замъка да се рекламира в книжката срещу заплащане, но на вътрешните страници. Служител на туристическия съюз на своя глава изпратил писмото на собственика на атракционна и решил да го постави на първа страница срещу 3000 лв. Той бил наказан с административна санкция, а съюзът най-вероятно ще върне пърите на собственика на атракциона.
Управителят на замъка Янко Кръстев отново показа писмото и обяви, че те са спазили всички правила и процедури. Относно обвиненията, че замъкът е кич, той напомни, че проектът и инвестициите са частни.

Професорът по културна антропология Ивайло Дичев обяви, че е масова практика последните години да се строи такъв „кич". Кичът е имитация, нещо което се прави бързо, уточни той. Според проф. Дичев по-големият проблем, е че подобни бутафорни проекти се финансират с евросредства. Той даде за пример палатките и манекените в село Мезек в Родопите и „античната стена" от пластмаса в Раднево.

Археологът проф. Николай Овчаров обясни, че тези проекти са т. нар. „меки мерки", за които настоявал Европейският съюз. Той призова да не се омаловажава реставрацията на много исторически обекти с евросредства. Овчаров даде за пример проектите, по които е работил, като Перперикон и Велики Преслав, както и възстановяването на две църкви във Велико Търново.