Москва не е готова да обсъжда сътрудничество с България, тъй като тя се оказа непредсказуем партньор
Секция: ИКОНОМИКА
06 Октомври 2015 16:48
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Москва не е готова да обсъжда сътрудничество с България, тъй като тя се оказа непредсказуем партньор

/КРОСС/ Москва не е готова да обсъжда сътрудничество с България, тъй като страната се оказа непредсказуем партньор. Това заяви пред радио „Спутник" старши анализаторът на компания „Альпари" Анна Бодрова във връзка с информацията, че София иска да се включи в газопровода „Турски поток".

Българските власти заявиха готовността си да участват в проекта „Турски поток" и да сътрудничат с Русия. Според заместник-министъра на енергетиката на България Антон Павлов българското правителство възнамерява да предложи на „Газпром" разклонение на газопровода „Турски поток" до българската територия - директно от Турция или през територията на Гърция.

Въпреки че през 2014 г. наложи вето върху проекта „Южен поток", България не иска да изгуби статута си на транзитна страна и търси възможности да получава руски газ. Пред радио „Спутник" старши анализаторът на компания „Альпари" Анна Бодрова припомня, че проектодоговорът между Турция и Русия предвижда строежа на една тръба по „Турски поток" и не предполага участието на България.

„Именно България през декември 2014 г. замрази цялата работа по газопровода „Южен поток", дори документалната. В момента между Турция и Русия има предварително споразумение, което предполага строежа само на една тръба до турската граница. Засега Русия не е обсъждала подробно с Гърция тези въпроси, а България вече е изложила на хартия примерен план за сътрудничество с гръцката страна и е готова да обсъди въпроса и с Русия. Ако се съди по всичко обаче, Москва не е готова да обсъжда каквото и да е сътрудничество с България, тъй като тя се оказа много непредсказуем партньор", коментира Анна Бодрова. Освен това според нея Брюксел няма да позволи на София да се превърне в платформа за продажба на руски газ за Европа.

„Ако проектът влезе в България, той ще попадне под действието на антимонополния трети енергиен пакет на ЕС. Той вече ни „препъна" и не е далече от ума, че Европа ще бъде непоколебима относно условията на този пакет. Едва ли си струва да се замесваме в подобна игра", обяснява анализаторът.