Изложба „От Киноцентъра до музейната витрина. Реквизит от филма „Капитан Петко войвода”
Секция: КУЛТУРА
06 Октомври 2015 18:51
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Изложба „От Киноцентъра до музейната витрина. Реквизит от филма „Капитан Петко войвода”

/КРОСС/ Изложба „От Киноцентъра до музейната витрина. Реквизит от филма „Капитан Петко войвода", създадена от Ивелина Неделчена и Пламен Събев от Исторически музей в Попово, ще бъде открита на 9 октомври от 17 ч. в Националния етнографски музей - БАН. 

Изложбата показва пътя на създаването на един значим български филм и припомня историята на българите-преселници от Беломорска Тракия. Тя е поглед към процеса на създаването на филма „Капитан Петко войвода", който пресъздава събития от живота на легендарния български революционер Петко Киряков. Филмът е посветен на честванията на 1300-годишнината от създаването на българската държава. След излъчването на сериите по Националната телевизия изпълнителят на главната роля във филма - Васил Михайлов, е посрещан като герой из цяла България.

Но кои са хората, които създават филма? Кинооператорът Димо Коларов (1924-1997) е роден и отрасъл в Попово, завършил кинооператорско майсторство в Чехия. В изложбата се представят негови вещи и награди, подарени на музея в родния му град.
Камерата, с която майсторът на черно-бялото изображение Бате Димо снима много от известните български филми, както и фотосите от снимачната площадка, са предоставени на Поповски музей през 2004 г. от Киноцентър „Бояна" и Рангел Вълчанов по повод IV Национален фестивал за операторско майсторство „Златното око", провеждан в памет на Димо Коларов в Попово.

За заснемането на филма „Капитан Петко войвода" е обявена акция по събиране на автентични облекла, предмети и фотоси от преселници от регионите на Гюмюрджина, Софлу, Дедеагач, Доган Хисар (родното място на Петко войвода), Елховско, Ивайловградско и др. Колекцията първоначално е дарена от Студио за игрални филми „Бояна" на Тракийското дружество в с. Светлен, Поповско. По-късно Тракийското дружество я подарява на ИМ - Попово.

Откриването на изложбата е част от програмата на научната конференция „Култури, памет, наследство в региона на южната българска граница", която ще се състои в ИЕФЕМ на 9 и 10 октомври 2015 година.