Дилма Русеф заплашена от импийчмънт
Секция: СВЯТ
08 Октомври 2015 09:57
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Дилма Русеф заплашена от импийчмънт

/КРОСС/Президентът на Бразилия с български корени Дилма Русеф изгуби сериозна битка, след като федералният съд отказа да потвърди сметките на правителството за 2014 г. Това проправя пътя на опонентите й да поискат процедура по импийчмънт, пише Reuters.

Федералните съдии постановиха, че правителството на Русеф е манипулирало сметките, за да прикрие разширяващия се фискален дефицит по времето, когато тя водеше кампанията си за нов президентски мандат.

Определението на съда срещу бразилски президент е първото подобно от 80 години насам. То ще бъде използвано от опозицията, за да поиска процедура по импийчмънт в конгреса.

Опозиционните лидери се прегръщаха и приветстваха решението, когато то беше обявено в Конгреса, въпреки че не е ясно дали те ще получат достатъчна подкрепа за импийчмънт на президента.

Конгресмени обаче вече казват, че това е краят на правителството на Русеф.

Ако има процедура по импийчмънт, Русеф ще бъде подведена под отговорност и по всяка вероятност ще бъде отстранена от длъжност.