/КРОСС/Засега не се налага средства от Кохезионния фонд да бъдат отклонявани за справяне с бежанската вълна у нас, тъй като количеството, броят на мигрантите, които са в България, засега съответстват на възможностите, които има страната, с това, което тя изгради от 2013-а година и продължава сега да изгражда като инфраструктура, за да се справи с бежанската вълна. Това каза в ефира на БНР евродепутатът Искра Михайлова, председател на Комисията по регионална политика в Европейския парламент.
Средства от Кохезионния фонд от настоящия програмен период ще бъдат пренасочени само за страни като Гърция и Италия, където бежанският натиск е твърде голям. Това ще стане, ако самите страни решат, че се налага, посочи Михайлова.
Тя призна, че е обнадеждена, след вчерашната визита на канцлера Меркел и президента Оланд в ЕП, защото освен споровете е имало и много прагматични позициина две от големите страни членки, които оказват влияние при взимането на решения.
Стана дума за това, че Дъблинското споразумение, което изисква регистрация в първата страна член, в която стъпи емигрантът, бежанецът, е остаряло и че ние трябва да мислим за нова редакция, за да облекчим натискът върху страните по границите на ЕС, които поемат основния натиск. Това се отнася и за България, каза Михайлова.
Второто послание, допълни тя, е призивът за солидарност - да направим така, че да преразпределим в рамките на ЕС отговорността към емигрантската вълна и по такъв начин отново да подкрепим страните, които са на границата, които първи поемат вълната, които първи приемат най-много емигранти.
Дали в България ще има гореща точка Искра Михайлова каза, че не знае, но допълни, че ние можем да искаме подкрепа, която може да се изрази в изграждане на гореща точка или финансова и експертна подкрепа за работата, която вече вършим.
Люксембург е домакин на международна конференция за трафика на мигранти през Балканите и Източното Средиземноморие. Тя ще се проведе в рамките на редовното заседание на мистрите на правосъдието и вътрешните работи от Евросъюза. България е представена от вицепремиера и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова и външния министър Даниел Митов.
28-те вътрешни и външни министри от ЕС ще опитат да убедят колегите си от Турция, Ливан, Йордания и Западните Балкани да сътрудничат за спиране миграционните пробойни към Западна Европа.
Междувременно в Прага днес ще се проведе среща на вътрешните министри на държавите от Вишеградската четворка. Чехия, Словакия, Полша и Унгария може да съвместно да охраняват южната граница на Унгария, през която бежанците попадат в Шенгенската зона, съобщи преди седмица чешкият премиер Бохуслав Соботка.
А премиерът Бойко Борисов ще посрещне у нас председателя на Европейския съвет Доналд Туск. Очаква се двамата да обсъдят мерките за справяне с бежанската криза и охраната на българската граница в контекста на приемането на страната в Шенген.
Предполагам, че г-н Туск ще дойде с конкретни предложения и с подаване на ръка за участие на България в процеса на взимане на решения общо за ЕС, коментира евродепутатът.