Михайлова: Не се налага средства от Кохезионния фонд да се насочват към България заради бежанците
Секция: ПОЛИТИКА
08 Октомври 2015 10:12
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Михайлова: Не се налага средства от Кохезионния фонд да се насочват към България заради бежанците

/КРОСС/Засега не се налага средства от Кохезионния фонд да бъдат отклонявани за справяне с бежанската вълна у нас, тъй като количеството, броят на мигрантите, които са в България, засега съответстват на възможностите, които има страната, с това, което тя изгради от 2013-а година и продължава сега да изгражда като инфраструктура, за да се справи с бежанската вълна. Това каза в ефира на БНР евродепутатът Искра Михайлова, председател на Комисията по регионална политика в Европейския парламент.

Средства от Кохезионния фонд от настоящия програмен период ще бъдат пренасочени само за страни като Гърция и Италия, където бежанският натиск е твърде голям. Това ще стане, ако самите страни решат, че се налага, посочи Михайлова.

Тя призна, че е обнадеждена, след вчерашната визита на канцлера Меркел и президента Оланд в ЕП, защото освен споровете е имало и много прагматични позициина две от големите страни членки, които оказват влияние при взимането на решения. 

Стана дума за това, че Дъблинското споразумение, което изисква регистрация в първата страна член, в която стъпи емигрантът, бежанецът, е остаряло и че ние трябва да мислим за нова редакция, за да облекчим натискът върху страните по границите на ЕС, които поемат основния натиск. Това се отнася и за България, каза Михайлова.

Второто послание, допълни тя, е призивът за солидарност - да направим така, че да преразпределим в рамките на ЕС отговорността към емигрантската вълна и по такъв начин отново да подкрепим страните, които са на границата, които първи поемат вълната, които първи приемат най-много емигранти. 

Дали в България ще има гореща точка Искра Михайлова каза, че не знае, но допълни, че ние можем да искаме подкрепа, която може да се изрази в изграждане на гореща точка или финансова и експертна подкрепа за работата, която вече вършим.

Люксембург е домакин на международна конференция за трафика на мигранти през Балканите и Източното Средиземноморие. Тя ще се проведе в рамките на редовното заседание на мистрите на правосъдието и вътрешните работи от Евросъюза. България е представена от вицепремиера и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова и външния министър Даниел Митов.
28-те вътрешни и външни министри от ЕС ще опитат да убедят колегите си от Турция, Ливан, Йордания и Западните Балкани да сътрудничат за спиране миграционните пробойни към Западна Европа.

Междувременно в Прага днес ще се проведе среща на вътрешните министри на държавите от Вишеградската четворка. Чехия, Словакия, Полша и Унгария може да съвместно да охраняват южната граница на Унгария, през която бежанците попадат в Шенгенската зона, съобщи преди седмица чешкият премиер Бохуслав Соботка.

А премиерът Бойко Борисов ще посрещне у нас председателя на Европейския съвет Доналд Туск. Очаква се двамата да обсъдят мерките за справяне с бежанската криза и охраната на българската граница в контекста на приемането на страната в Шенген.

Предполагам, че г-н Туск ще дойде с конкретни предложения и с подаване на ръка за участие на България в процеса на взимане на решения общо за ЕС, коментира евродепутатът.