Константин Пенчев е конституционният съдия, избран от НС
Секция: БЪЛГАРИЯ
08 Октомври 2015 10:37
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Константин Пенчев е конституционният съдия, избран от НС

/КРОСС/Очаквано депутатите избраха бившия омбудсман Константин Пенчев за конституционен съдия от квотата на Народното събрание. Той бе предложен от ГЕРБ. За него гласуваха 98 депутати, 12 бяха "против" и 33-ма се въздържаха. Основната подкрепа дойде от групите на ГЕРБ и Реформаторския блок (РБ).

За номинирания от Патриотичния фронт (ПФ) бивш заместник главен прокурор и член на Висшия съдебен съвет (ВСС) Михаил Кожарев гласа си дадоха 62-ма депутати, "против" се обявиха 11, а 72-ма се въздържаха. Кандидатурата на Кожарев, който е традиционно активен представител на мнозинството във ВСС, бе подкрепена масово от народните представители на ПФ, БСП и АБВ.

ДПС и „Атака" не участваха в гласуването.

Вместо да изтъкне добрите качества на своя кандидат за конституционен съдия Михаил Кожарев, лидерът на НФСБ Валери Симеонов изтъкна пет точки, заради които Пенчев не може да бъде избран за най-висш магистрат. Те са от времето, когато той беше шеф на ВАС и са почерпани от одитен доклад за работата на институцията, който, според Симеонов, бил предаден в МВР.

Симеонов цитира заключения от доклада за купени консумативи за 60 години напред и други нарушения, обвини го, че е премълчал факти за предоставянето на земи около Приморско срещу земя за определен магистрат, че лично е разпределял дела и дори е участвал в решаването им, вместо това да става на случаен признак, че е укрил апартаменти в данъчната си декларация.

Според Симеонов това са достатъчни основания Константин Пенчев да не бъде избран в Конституционния съд. Това обаче не го накара да обясни защо Михаил Кожарев да е по-добър вариант от Пенчев.

Цачева  припомни на Симеонов, че в момента не обсъждат одитен доклад от 2010 г., а качествата на юристи за КС.

Константин Пенчев ще допринесе за усъвършенстване на работа на Конституционния съд и за издигане доверието на хората в тази институция, според председателя на правната комисия в НС и депутат от ГЕРБ Данаил Кирилов. Той смята, че Пенчев има безукорна репутация и притежава безспорни качества. Пенчев би бил успешен и достоен член на КС, категоричен бе Данаил Кирилов.

Като омбудсман е сезирал Конституционния съд 11 пъти, което му е дало възможност да усвои предпоставките, по които следва да се представят от КС, изтъкна още депутатът от ГЕРБ.

Константин Пенчев е роден на 21 март 1952 г. в София. През 1976 г. завършва Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Има специализация по защита на конкуренцията във Франция през 1991 г.
От 1977 до 1978 г. Пенчев е стажант- съдия в Софийския окръжен съд. После става младши съдия в Софийския градски съд. От 1981 до 1984 г. е председател на Свогенския районен съд. От 1984 до 1986 г. е специалист в отдел "Договорен и правен" при Министерството на външните работи. През 1986 г. Пенчев става съдия в Софийския окръжен съд и е такъв до 1989 г. От 1989 до 1994 г. е зам.-председател на Софийския окръжен съд. От 1994 до 2004 г. Пенчев е адвокат към Софийската адвокатска колегия.
От 2001 до 2004 г. е народен представител в 39-тo Народно събрание, член на Комисията по икономическа политика и Комисията по правни въпроси.
Константин Пенчев е председател на Върховния административен съд от 22 март 2004 година до 19 октомври 2010 година. От 20 октомври 2010 година Пенчев е национален омбудсман, а на мястото му във ВАС е избран Георги Колев.
Константин Пенчев е женен, има две деца. Владее френски, руски и английски.

През тази година изтичат мандатите на четирима конституционни съдии - председателят Димитър Токушев и съдиите Благовест Пунев, Пламен Киров и Красен Стойчев, чиито постове се запълват и от трите квоти - съдебната, на президента и на Народното събрание.

Общото събрание на съдиите от Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС) вече избра зам.-председателя на ВКС Таня Райковска, а държавният глава назначи члена на правния си съвет проф. Мариана Карагьозова и бившия премиер Филип Димитров.