/КРОСС/Необходими са комплекс от мерки за борба с войната по пътищата. Само завишаване на санкциите няма да доведе до желания ефект. Бързи административни мерки като сваляне на номерата и репатриране на автомобила ще бъдат по-ефективни. Независимо чия собственост е колата. Това ще има силен възпиращ ефект.
Това каза зам.-главният прокурор Борислав Сарафов по време на дискусията "Закон, за да сме живи", организирана от "24 часа".
Не тежестта на санкцията, а бързината на наказанието и неговата неизбежност са важни. Когато на Георги му вземат колата за определен период, той ще се замисли дали отново да прави нарушения на пътя, допълни той.
Трябват както наказателни, така и организационни мерки. Не може едно нарушение, което не е драстично да го преследваме в наказателен процес, каза още Сарафов. Според него не е необходим нов текст за криминализиране на гонките. Те ще бъдат приравнени с хулиганските действия.
В дискусията участват представители на трите власти, от които зависи ефективното противодействие на войната по пътищата - главния прокурор Сотир Цацаров, ръководството на МВР и правосъдното министерство, председателите на правната и на транспортната комисия в Народното събрание, шефове от Пътна полиция, авторитетни експерти. Очаква се те да представят финалните предложения за законови промени. Идеята е да има незабавни, неотменими и строги наказания основно за хулиганското поведение на пътя - карането пиян, тайните състезания и брутално превишената скорост.
Миналата седмица премиерът Бойко Борисов поиска спешни законови промени за ефективни и драстични мерки срещу пътните нарушители. Той е говорил за нуждата от незабавно наказание на нарушителите и на заседанието на Министерския съвет в сряда.