Министър Н. Ненчев: Необходима е национална концепция по хибридната война
Секция: ПОЛИТИКА
08 Октомври 2015 18:30
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Министър Н. Ненчев: Необходима е национална концепция по хибридната война

/КРОСС/ В рамките на днешната среща на министрите на отбраната на НАТО в Главната квартира в Брюксел, министър Николай Ненчев обсъди със своите колеги актуални въпроси от дневния ред на Алианса в светлината на нарастващите предизвикателства за общата сигурност. Форумът направи преглед на изпълнението на решенията от Срещата на върха в Уелс, в частност на Плана за действие за готовност на НАТО, в контекста на подготовката за Срещата на върха във Варшава през 2016 г., съобщава пресцентърът на МО.

Заседанието на Северноатлантическия съвет във формат „28" очерта общото разбиране за необходимостта от по-нататъшно засилване на колективната отбрана на Алианса в условия на нарастващи заплахи и несигурност в международен план. Министрите отчетоха значителен напредък в изпълнението на Плана за действие за готовност и отбелязаха приноса на всички съюзници към укрепването на общата сигурност и увеличаването на способностите за реакция и отговор на предизвикателства от изток и юг. Одобрена беше военната концепция за усилени Сили за отговор на НАТО, с техния сухопътен, морски и въздушен компонент, включително на системата за тяхното командване и управление. С това решение на практика се осигурява увеличаването на тези сили до 40 000 души.

Министрите одобриха създаването на още два щабни елемента за интегриране на силите на НАТО - в Унгария и Словакия, в допълнение към вече активираните през септември т.г. в България, Полша, Литва, Латвия, Естония и Румъния. В рамките на дискусиите министър Ненчев изтъкна важността на активирането на шестте щабни елемента за интегриране на силите на НАТО и българския принос по отношение на засиленото предварително планиране на Алианса. Той подчерта значението на интензифицирането на дейностите, провеждането на ротационни учения и военното присъствие на НАТО на източния фланг. Министърът отбеляза, че България се отнася сериозно по отношение на попълването на националната квота по длъжности, с цел тяхното 100%-во окомплектоване и постигане на пълната оперативна готовност на командните елементи.

Една от сесиите бе специално посветена на ситуацията в Сирия и Афганистан. Съюзниците изразиха обща загриженост от нарушенията от страна на Русия на въздушното пространство на Турция, както и от нарастващото военно присъствие на Русия в Сирия като цяло, което може да доведе до допълнителна дестабилизация в региона. Посочена беше необходимостта Русия да играе конструктивна роля и да сътрудничи в борбата срещу „Ислямска държава" и за намирането на политическо решение на конфликта в Сирия. Разгледана бе и усложнената обстановка в Афганистан в светлината на задачите на мисията на НАТО „Решителна подкрепа" и плановете за партньорство и подпомагане на афганистанските въоръжени сили през следващите години. Съюзниците заявиха единодушно решението си за продължаване подпомагането на Афганистанските сили за сигурност и своята ангажираност през 2016-2017 година. Преминаването на мисията в друга фаза ще зависи единствено от постигнатото състояние на сигурност в страната, а не от времеви параметри.

Във фокуса на работния обяд бе дългосрочната адаптация на Алианса за посрещане на предизвикателствата пред сигурността в перспективата на очакваните решения на Срещата на върха във Варшава през 2016 година.

В рамките на еднодневната си среща министрите обсъдиха и теми, свързани със стратегията на НАТО за противодействие на хибридната война и разширената политика за киберотбрана.

Министър Ненчев изтъкна важността от разработването на национална концепция по хибридната война, която да е съгласувана със стратегията на НАТО по тази тема. Той подкрепи идеята за създаването на хъб за експертиза за обмен на информация по въпросите на хибридната война в Главната квартира на НАТО. В областта на киберотбраната той изтъкна значението на междуинституционалния подход, при който различните държавни институции си взаимодействат и се координират за целите на киберсигурността. В този аспект министърът подчерта ролята на индустрията и академичните среди за разработване на иновативни технологични решения в областта на киберсигурността.

В Брюксел министър Ненчев проведе среща с главнокомандващия силите на НАТО в Европа ген. Брийдлав, на която беше разгледан приносът на България в изпълнението на Плана за действие за готовност и подготовката на Щабния елемент за интегриране на силите на НАТО за постигане на пълна оперативна готовност, както и приносът на страната ни в операции на НАТО.

По време на двустранните срещи на министър Ненчев с министрите на отбраната на Гърция и на Грузия Панос Каменос и Тинатин Хидашели бяха обсъдени въпроси, свързани с развитието на сътрудничеството в областта на отбраната.

Очаква се на заседанието на Комисията НАТО-Грузия да бъде потвърдена подкрепата на Алианса за Грузия, в качеството й на партньор на НАТО с достъп до разширени възможности. Министрите ще бъдат запознати и с хода на изпълнението на приетия в Уелс „Съдържателен пакет на НАТО за Грузия", като елемент от засиленото сътрудничество между НАТО и Грузия. България ще препотвърди подкрепата си за евроатлантическото бъдеще на Грузия.