Защо Башар Асад впери поглед към Москва?
Секция: СВЯТ
09 Октомври 2015 09:57
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Защо Башар Асад впери поглед към Москва?

/КРОСС/Страх от неговите врагове беше основната причина сирийският лидер Башар ал-Асад да се обърне за помощ към Москва, пише в свой коментар списание "Шпигел". "Но веднага след това идва и страхът от приятелите му", допълват представители от посолстовото на Русия в Москва.

А приятелят, от който го е страх, е Иран. Най-важният защитник на сирийския режим.

"Асад и тези около него се страхуват от иранците", казват руски източници. Арогантността на иранците, които третират Сирия като своя колония също допринася за това, продължават от посолството. И най-вече - Сирия не се доверява на целите на Техеран, за които позицията на Асад може би вече не е удобна. "Затова сирийците ни искат в страната!", твърдят от руска страна.

Но без помощта на шиитите от Иран, Афганистан, Пакистан, Ирак и Ливан, чието набиране и трансфер е организирано от Революционната гвардия на Иран - режимът на Асад отдавна щеше да загуби своите сили. Това поне твърдят руските представители от посолството в Дамаск. Въпреки това, техните думи се потвърждават от някои детайли и така се запълват празните пространства в една картина на режим, който зад кулисите е нестабилен, отбелязва изданието.

Иранската революционна гвардия отдавна планира и реализира някои от най-важните мисии и операции в сирийския режим. Те са отговорни за успешните офанзиви в Алепо и Дараа, които започнаха през 2013 г. В Иран Революционната гвардия е една от групировките, които са твърдо зад каузата за продължаване на "Ислямската революция" - победата на шиити над сунити. Те са държава в държавата, притежават няколко компании и са отговорни само пред върховния лидер Али Хаменей. Президентът Хасан Рухани няма каквато и да е власт над Революционната гвардия.

Техните цели са далеч отвъд възстановяване на статуквото в Сирия. В ранните месеци на 2013 г. Мехди Таеб, един от тези, които стоят зад намесата на Иран в Сирия, заяви "Сирия е 35-тата провинция на Иран и като такава е стратегическа за нас." В продължение на няколко десетилетия съюзът между Асад и Иран беше ползотворен. Но днес Асад разчита на Иран да остане на власт и Техеран се възползва от тази ситуация.

Техеран използва и цивилни, и военни методи, за да се установи в Сирия. Например шиитските сили на Хизбулла покрай границата с Ливан са подкрепяни от Иран. Създадени са и Националните отбранителни сили на Сирия, военни сили, които съществуват редом със сирийската армия. Бойците в редиците на Националните отбранителни сили са тренирани в Иран. "Шпигел" обаче отбелязва, че всъщност те са допринесли за дестабилизирането на някои региони в Сирия.

Смяна на ходовете

Въпреки създаването на отделни доброволчески отряди, най-важната промяна е в цивилния сектор. В Дамаск, Латакия и Джебла се отварят редица шиитски религиозни центрове за обучение. Тяхната цел е винаги да са в опозиция на сунитите, и дори алауитите, към които принадлежи Асад. Те се опитват да "коригират" шиитския ислям с проповедите си.

Всичко това предизвиква недоволство сред алауитите. "Те ни връщат хиляди години назад. Ние не носим чадори и не сме шиити!", недоволстват алауитите. А в новоотворена джамия в Латакия имамът е заявил "Ние не се нуждаем от вас. Имаме нужда от децата и внуците ви!".

В допълнение иранци купуват земи, директно или чрез посредници и заселват там шиити от други страни. Талиб Ибрахим, алауит от Масяф обобщава ситуация по следния начин: "Асад иска иранците на своя страна, но те все повече се намесват в идеологияа и вътрешните работи. Руснаците не правят това."

Ето защо Асад сега реши да довери съдбата на Сирия в ръцете на Русия, с която няма да има религиозни проблеми.

Войските на Москва поставят Асад в доста по-удобна позиция. Сега той разполага и с Иран, и с Русия на своя страна и може да продължи кампанията си.