/КРОСС/Бежанската криза и мерките на ЕС, влизането на България в Шенген и енергетиката обсъдиха на среща днес премиерът Бойко Борисов и председателят на Европейския съвет Доналд Туск.
Бежанците и миграцията - това са били акцентите в разговорите, отбеляза след срещата Туск със съжаление, че не е останало време да си говорят и за културата на България.
Аз наистина се отнасям с уважение към вашите усилия. Ние много добре разбираме колко много ресурси използвате, за да защитите границите. За мен това е ясно доказателство, че ви сте готови да бъдете част от шенгенското пространство и заслужавате похвала за активното участие във ФРОНТЕКС в други държави членки. Това е още едно доказателство за вашата ангажираност към европейската солидарност.
Но солидарността е двустранна. И ако възникнат допълнителни трудности на границите на България, могат да се разгледат възможности за предоставяне на подкрепа от ЕС под формата на финансова помощ или друг вид помощ, каза Туск.
Туск даде България за пример на останалите държави като най-добре охраняваща границите си.
Но ние трябва да сме реалисти и да пренасочим дебата от това как да се справим със симптомите към това как да се справим с основните причини. В резултат от специалния Европейски съвет, който се проведе на 23 септември, в момента има едно общо виждане между всички държавни и правителствени ръководители на ЕС, че възстановяването на контрола по външните граници на ЕС е нашата основна задача. Възстановяването на контрола на нашите външни граници е безспорно условие за една ефективна, хуманитарна и безопасна политика в областта на миграцията, каза още председателят на Европейския съвет.
Доналд Тус съобщи, че следващата седмица ще се проведе отново неформално заседание на държавните и правителствените ръководители, на което се очаква да се приемат по-нататъшни насоки на работа, които включват засилване на сътрудничеството с Турция.
В този контекст положително е това, че Бернандино Леон предложи създаването на национално правителство на единството в Либия. Аз насърчавам всички страни, партии да не губят, да не пропускат тази възможност, защото Либия разполага с прекалено малко възможности за постигане на траен мир, посочи Туск.
Доналд Тус и Бойко Борисов са обсъдили и енергийни въпроси.
Енергийната сигурност си остава приоритет за ЕС. Ключовите инфраструктурни проекти, които ЕС е договорил с България и с други страни в региона, трябва бърз да се изпълняват с цел да се създаде една устойчива мрежа, която да ни защити от външни рискове. Трябва да продължим усилията за диверсифициране на енергийните доставки, за да намалим зависимостта си само от един доставчик. За тази цел трябва да прилагаме решително енергийното законодателство и да гарантираме, че всички споразумения съответстват на разпоредбите за енергийна сигурност на ЕС. Това е приоритет на Европейския съвет и на Комисията независимо дали става въпрос за Юга или за Севера, каза още Доналд Туск.
Мога да ви уверя в моята подкрепа за вашето присъединяване, каза председателят на Европейския съвет относно влизането ни в Шенген. Но, допълни той, ние се нуждаем от съгласието на всички държави членки. Работим усилено това да стане.
Междувременно България трябва да гарантира, че реформите в съдебната система, борбата с корупцията и организираната престъпност продължават усилено да се осъществяват. Не само защото ЕС иска това, но преди всичко, защото така България ще стане по-силна, завърши той.