/КРОСС/Журналистите трябва да се самоорганизират, за да преборят "културата на натиска" в медийната среда. Инициативата за въвеждане на нови етични стандарти трябва да дойде не по законодателен път, а от самата журналистическа гилдия.
Тези изводи направиха журналисти от централни и регионални медии на събитие, организирано от "Асоциацията на европейските журналисти - България". Повод за него е анкета на организацията за журналистическата среда у нас, която тази година е ориентирана към състоянието на регионалните медии.
Журналистите, участвали в анкетата, също виждат нуждата от общи действия за решаването на проблемите в колегията. Нужна е повече солидарност и подкрепа в реално време, за да бъде гарантирана независимостта на журналистическото съсловие.
Проучването показва, че според журналистите все повече "рекламните отдели се намесват "ударно" в редакционната политика, а икономическите интереси изместват политическото присъствие в определянето на редакционното съдържание"
"Медийната среда е ерозирала тотално",
заяви Весислава Антонова от вестник "Капитал". Държавата няма възможността да регулира журналистическата среда адекватно, тъй като самите политици, които ще правят тези регулации, са част от проблема. Неефективна е и саморегулацията в професията - Етичният кодекс се е превърнал средство, с което медиите водят войни помежду си. Доверието на гражданите трябва отново да бъде спечелено от журналистите, те сами трябва да въведат нов ценностен модел. Подобно на политическите партии, трябва да стане ясно кои са дарителите, които финансират медиите, смята Антонова.
С нея не се съгласи Ирен Филева, журналист в Българското национално радио, която заяви, че законодателен път трябва да се определи какво точно представлява журналистиката.
Силен е натискът върху журналистите в регионалните медии. Много е трудно да се прави разследваща журналистика, тъй като се оказва силен политически и икономически натиск от страна на общинските власти и местни бизнесмени, заяви Мариета Димитрова от сайта Blagoevgrad - NEWS. Тя сподели как след нейно разследване кметът на Благоевград Атанас Камбитов, подава иск срещу нея за неимуществени вреди в размер на 100 хиляди лева. Камбитов заявява, че ще оттегли иска, ако тя му се извини, като става ясно, че той прави това и срещу други нейни колеги. Димитрова обаче не оттегля иска и призовава за повече смелост в колегите си, за да не свикват политиците с медиен комфорт.
Прокуратурата - активна, но срещу журналистите
На събитието беше констатирано, че прокуратурата е твърде активна, когато трябва да се преследват журналисти, но не и когато трябва да се разследват заплахите срещу тях. Необходими са по-решителни нейни действия в борбата с натиска върху журналисти.
Незадоволителното ниво на висшето журналистическо образование също беше изтъкнато като неблагоприятен фактор за медийната среда. Време е в журналистическите факултети да започнат да преподават модерни хора с практически опит, но и с научен потенциал, каза Весислава Антонова.