Икономисти: ТПТИ ще върне кризата от 2008 година
Секция: БЪЛГАРИЯ
09 Октомври 2015 19:46
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Икономисти: ТПТИ ще върне кризата от 2008 година

/КРОСС/ Либерализацията на търговията, заложена в Споразумението за трансатлантическото партньорство между Европейския съюз и Съединените щати (ТПТИ), ще забави темповете на растеж на икономиките и ще върне кризата от 2008 година. Прогнозата е на български икономисти в най-новото изследване за ефектите от подготвяния договор. Срещу проекта в Европа вече са събрани повече от 3 милиона подписа.
Според авторите на проучването споразумението застрашава основни човешки права и демократични свободи, като ги подчинява на търговския интерес.

Резултатът от договора, според българските икономисти се изчерпва в съдържанието „Богати държави с бедно население".

Либерализацията на търговията, ускореният растеж и работните места, които документът прокламира, са точно с обратния ефект, коментира икономистът Чавдар Найденов: „Проста причина е, че производителността изпреварва два-три пъти доходите и съответно няма кой да изкупува това, което се произвежда. Натрупаните капитали се насочват към финансиализация и затова през 2008 г. рухна тази система и пътят, по който вървим, води вече до ново рухване като това от 2008 година.

Проучване на договорите за свободна търговия от последните три десетилетия сочи огромна безработица и по-ниски заплати от 6 до 17%, коментира и Ваня Григорова, експерт по политиката на труд, и предупреди за опасността от социален дъмпинг: „Производителите много лесно могат да се насочат към места, в които не се спазват трудови стандарти, цивилизационни стандарти, ако щете, тъй като там е по-евтино. И разбира се, извиват ръцете на синдикати и работници в развитите държави".

Затова и двата български синдиката се присъединяват към обществените организации срещу споразумението и настояват парламентът да не ратифицира този документ.